Poznań: Miasto płaci więcej odszkodowań

  Poznań: Miasto płaci więcej odszkodowań

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Choć do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, to wiadomo, że suma odszkodowań dla wierzycieli, właścicieli domów, z powodu braku mieszkań socjalnych dla lokatorów po wyrokach eksmisyjnych przez miasto, może być dużo wyższa niż rok temu. Wynosi bowiem już 3 mln 250 tysięcy złotych. W całym ubiegłym roku kwota ta wynosiła niecałe 3,5 mln złotych.
  - Rekordowa suma, jaką wypłaciliśmy w tym roku jednemu z wierzycieli to ponad sto czterdzieści tysięcy złotych - informuje Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

  Sądy wydają już od kilku lat coraz więcej wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia takiego lokalu spoczywa na gminie. Jednak w Poznaniu jest ich za mało, by zaspokoić potrzeby wierzycieli, w których domach mieszkają lokatorzy dłużnicy. - Obecnie mamy około tysiąc pięćset wniosków od wierzycieli o dostarczenie lokali socjalnych - dodaje Gościńska.

  Nikt nie lubi spłacać cudzych długów - zwłaszcza że mogą one być bardzo wysokie. Właściciele kamienic mogą bowiem żądać takiej sumy, jaką uzyskaliby, wynajmując lokal zajmowany przez dłużników. Mogą też wliczyć w odszkodowanie koszty zużycia wody i wywozu śmieci. Jeśli kamienica położona jest w atrakcyjnym punkcie miasta - żądania mogą być bardzo wysokie. Wszystkie są, co oczywiste, negocjowane, ale o większości rozstrzyga sąd.

  Kamienicznicy, którzy chcą się pozbyć dłużników za wszelką cenę, od niedawna mają także inną możliwość. Zwłaszcza jeśli jego kamienica stoi w naprawdę dobrym punkcie miasta. Wierzyciele, którzy chcą pozbyć się trudnych lokatorów z długami i wyrokami eksmisyjnymi mogą dla nich na własny koszt wyremontować lokale wskazane przez miasto. W ubiegłym tygodniu na stronie internetowej Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych pojawiło się pięć propozycji lokali do remontu przy ulicach Lipowej, Leszczyńskiej, Umińskiego i przy Świętym Marcinie.

  W ogłoszeniach wyszczególnione są zakresy prac, które powinny zostać wykonane oraz szacunkowe koszty remontów. Lokale oglądać można jeszcze przez kilka dni. Szczegółowe informacje na stronie zkzl.poznan.pl w zakładce najem lokali mieszkalnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo