Trybunał Konstytucyjny: Za brak mikroczipa można dostać...

  Trybunał Konstytucyjny: Za brak mikroczipa można dostać mandat

  Barbar Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za brak mikroczipa u naszego pupila możemy zapłacić wkrótce nawet 500 zł mandatu, a nawet iść do aresztu. Karanie za niezarejestrowanie psa, jak za wykroczenie, jest zgodne z Konstytucją RP - tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
  Sąd Grodzki w Płocku zwrócił się do trybunału z wątpliwościami, co do sposobu egzekwowania prawa miejscowego. Chodziło m.in. o różnice w sposobie karania za naruszenie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

  Sąd w Płocku sugerował, że mieszkaniec, który uchylił się od rejestracji swego psa, w jednej gminie może zostać ukarany, podczas gdy w drugiej gminie mogłyby obowiązywać przepisy, które nie zakładają kary. To według sądu mogłoby naruszać konstytucyjne zasady równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.

  Z takim tokiem rozumowania nie zgodził się trybunał. - Przewidziana kara grzywny jest umiarkowanie dolegliwa, a więc niesprzeczna z zasadą proporcjonalności w ograniczaniu wolności i praw jednostki - uzasadniał orzeczenie sędzia Adam Jamróz. Podkreślił przy tym, że kara jest orzekana przez sąd, który decyduje o jej wielkości, a także o ewentualnym umorzeniu.

  W Poznaniu trwa wielka akcja czipowania psów. Z szacowanych 50 tys. czworonogów mikroczipy wszczepiono niecałym trzem tysiącom. Kto nie zdąży tego zrobić do stycznia 2010 r., może zostać ukarany przez straż miejską mandatem od 20 do nawet 500 zł. Kara może być zamieniona też na prace społecznie użyteczne albo jeśli ukarany się nie zgodzi, nawet na karę aresztu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo