NFZ wstrzymał kontrakty: pielęgniarki zrobione na szaro

  NFZ wstrzymał kontrakty: pielęgniarki zrobione na szaro

  Ewa Auer

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej są zbulwersowane postępowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, który właśnie wstrzymał przyjmowanie kolejnych wniosków na kontraktowanie z nimi usług.
  Dla pielęgniarek w domach opieki społecznej, które zajmują się pacjentami przewlekle chorymi, oznacza to pozostanie na lichym etacie, opłacanym przez starostwa. Bo placówki te finansowane są właśnie przez samorząd powiatowy. Rzecz dotyczy nie tylko Wielkopolski, ale jeszcze pięciu oddziałów NFZ w kraju.

  - To oburzające, żądamy cofnięcia tej decyzji - grzmi Tomasz Baran, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Pile.
  - To cios nie tylko dla pielęgniarek, ale przede wszystkim dla chorych pensjonariuszy. Pielęgniarki w tej sytuacji będą odchodzić do szpitali, nie chcąc dalej pracować za grosze. A chorzy pensjonariusze będą znowu częściej trafiać do placówek leczniczych zamiast opiekuńczych.

  Środowisko pielęgniarskie od dawna walczyło, by siostry pracujące w DPS-ach mogły być finansowane przez fundusz. Rok temu to się udało. Jako pierwsze na kontrakty przeszły wszystkie pielęgniarki pracujące w pięciu placówkach powiatu pilskiego. Założyły firmy i zarabiają dwa razy tyle co wcześniej, na przykład w DPS-ie w Pile, zamiast 1000 złotych, ponad dwa tysiące na rękę.

  Każda ma średnio ośmiu pensjonariuszy pod opieką, a ci sobie to chwalą. Kontrakty udało się podpisać także 11-osobowej grupie pielęgniarek z regionu kaliskiego, pięciu innym, które także chciały to zrobić - już nie. W sumie w Wielkopolsce podpisano tylko 42 umowy tego typu.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo