NFZ: Zarabiamy na pacjentach spoza regionu

  NFZ: Zarabiamy na pacjentach spoza regionu

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolski Oddział NFZ więcej zarabia na leczeniu pacjentów z innych regionów, niż wydaje na kurację Wielkopolan w obcych ośrodkach. Całkiem odwrotnie jest na przykład w sąsiednim województwie lubuskim, które na leczniczą migrację traci rocznie 100 mln zł. Spora część z tej kwoty zostaje w Wielkopolsce.
  Jeżeli Wielkopolanin leczy się w Krakowie, za nim wędrują pieniądze z Wielkopolskiego Oddziału NFZ. W zeszłym roku na wymianie chorych w obie strony nasz fundusz zdrowia zarobił 30 mln. Także w tym roku z innych ośrodków wpłynęły już do kasy 22 mln zł.

  Dodatni bilans zawdzięczamy przede wszystkim szpitalom drugiego i trzeciego stopnia referencyjności. Tam pracują specjaliści, którzy przyciągają pacjentów z całego kraju. Taką "promocyjną lokomotywą" w Szpitalu Ortopedycznym im. W. Degi jest Klinika Chirurgii Ręki.

  - Jeszcze za czasów starych kas chorych byliśmy ośrodkiem zajmującym się wyjątkowymi przypadkami w skali kraju i tak jest do dzisiaj - mówi prof. Leszek Romanowski, kierownik kliniki.

  Obecnie już co drugi pacjent tego ośrodka jest spoza Wielkopolski, a coraz częściej także spoza Polski. Według dr. Jerzego Załuskiego, zastępcy dyrektora do spraw leczniczych, w Wielkopolskim Centrum Onkologii wszystkie oddziały tego szpitala leczą około 10-15 proc. pacjentów z innych województw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo