Zamiast im pomagać, oszukał 2 tysiące osób

  Zamiast im pomagać, oszukał 2 tysiące osób

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ponad 2 tysiące osób zostało pokrzywdzonych w wyniku działalności pochodzącego z Kalisza mężczyzny, który oferował usługi oddłużeniowe.
  Zawierał umowy z klientami banków, którzy zaciągnęli kredyty i nie byli w stanie spłacać ich na dotychczasowych warunkach.

  Sposób działania firmy prowadzonej przez Henryka G. był prosty. Wykorzystywała ona naiwność ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Osoby takie uzyskiwały zapewnienie, że wszystko będzie za nich spłacone. Mieli "jedynie" wpłacić opłaty manipulacyjne, dostarczyć wykaz wierzycieli oraz... uiszczać comiesięczne raty wraz z wysoką prowizją. Faktycznie jednak ich długi nie były spłacane. Poprzez swoich przedstawicieli firma zawierała umowy w całym kraju.

  Jak ustalono, w większości przypadków kaliszanin nawet nie podejmował negocjacji z bankami. Pomimo regularnie odprowadzanych rat klient nie mógł w żaden sposób dowiedzieć się, ile i komu wpłacono w jego imieniu. Gdy wstrzymał się z kolejną ratą, wypowiadano mu umowę. Zadłużenie rosło jeszcze bardziej, a wpłacone pieniądze przepadały. Według prokuratury, w grę mogą wchodzić oszustwa idące w miliony złotych.

  Prowadzona przez Henryka G. firma działała od maja 2003 roku. Kilkukrotnie zmieniała swój szyld. Funkcjonowała m.in. jako Powszechna Kasa Oddłużeniowo-Kredytowa, a potem jako Wielkopolskie Centrum Pożyczek Gotówkowych.

  - Ciągle jeszcze ujawniani są kolejni pokrzywdzeni. Po ostatniej opinii biegłych ich liczba wzrosła o kolejne 743 osoby, do prawie 2200. Trwają ich przesłuchania. Podejrzany odbywa obecnie karę pozbawienia wolności w związku z inną sprawą. W złożonych wyjaśnieniach nie przyznaje się w sposób jednoznaczny do wszystkiego - informuje Mirosław Gałęski, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo