Tzadik Festival: Trochę Izraela w Poznaniu

  Tzadik Festival: Trochę Izraela w Poznaniu

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Tzadik" w języku hebrajskim oznacza "sprawiedliwy". To także nazwa festiwalu muzyki żydowskiej - gwoli sprawiedliwości - jednego z ciekawszych w Polsce.
  Jak wygląda współczesny stan kultury żydowskiej w Polsce? Silny ośrodek artystyczny w Krakowie oraz szereg mniejszych imprez, usytuowanych w innych miastach. Na tym tle trzecia już edycja Tzadik Poznań Festivalu wydaje się bardzo ciekawą alternatywą.

  Szczęśliwcy, którym udało się dostać bilety, z pewnością pamiętają wspaniały koncert Johna Zorna, który odbył się podczas pierwszego festiwalu w budynku dawnej synagogi przy ul.
  Wronieckiej. Postać tego wybitnego, amerykańskiego muzyka przywoływana jest przy każdej edycji Tzadik Poznań Festivalu nieprzypadkowo. To właśnie on jest założycielem wytwórni płytowej Tzadik Records, z której rekrutuje się skład każdej edycji poznańskiego festiwalu.

  W tym roku największą atrakcją Tzadik Poznań Festivalu będzie koncert kwartetu Ben Perowsky/Uri Caine/Greg Cohen/Mark Feldman. Czwórka muzyków może poszczycić się wydaną w tym roku płytą "Secrets", na której zawartość składa się szereg jazzowych melodii modlitewnych o nazwie niggum. To utwory śpiewane przez chasydów a wykonywane na różne sposoby: bluesowy, jazzowy, weselny...

  Drugiego dnia festiwalu na Dziedzińcu Bazaru Poznańskiego pojawi się Jon Madof ze swoim trio Rashanim. Muzycy odtworzą na żywo swój album "Masada Rock". Tytuł adekwatny do zawartości, ponieważ Rashanim znani są z mieszania muzyki rockowej z mistycznymi, żydowskimi melodiami oraz...groove'm. To ostatnie przestaje dziwić, gdy spojrzy się w biografię poszczególnych członków tria, a zwłaszcza perkusisty Mathiasa Kunzli, nagrywającego m.in. z Lauryn Hill.

  Rockowe korzenie mają również założyciele grającego w Poznaniu w niedzielę La Mar Enfortuna. Oren Bloedow i Jennifer Charles poznali się poprzez wspólną grę w gitarowej formacji Elysian Fields. Podczas festiwalu zagrają z szóstką towarzyszących muzyków. La Mar Enfortuna znani są z własnych interpretacji klasycznej muzyki sefardyjskiej.

  Dopełnieniem listy gwiazd trzeciej edycji Tzadik Poznań Festiwalu będą koncerty trzech polskich formacji, dla których muzyka klezmerska i chasydzka jest tylko punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań. To grający na klarnetach kwartet Ircha Pneumatic (z Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim, Michałem Górczyńskim i Wacławem Zimpelem w składzie), sześcioosobowy kolektyw Transgress oraz dowodzona przez Raphaela Rogińskiego formacja Cukunft.

  piątek 17 lipca
  16.00 - pokaz filmów, Pasaż Kultury, wstęp wolny
  19.00 - Ircha Pneumatic, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego
  21.00 - Mark Feldman, Uri Caine, Greg Cohen, Ben Perowsky, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego, wspólny bilet na oba koncerty: 120 zł
  22.30 - Enterout Trio, Pasaż Kultury, wstęp wolny

  sobota 18 lipca
  16.00 - pokaz filmów, Pasaż Kultury, wstęp wolny
  20.00 - Cukunft, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego
  22.00 - Masada Rock, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego, wspólny bilet na oba koncerty: 100 zł
  23.00 - Yazzbot Mazut, Pasaż Kultury, wstęp wolny

  niedziela 19 lipca
  16.00 - pokaz filmów, Pasaż Kultury, wstęp wolny
  19.00 - The Transgress, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego
  21.00 - La Mar Enfortuna, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego, wspólny bilet na oba koncerty: 100 zł
  22.00 - Raphael Rogiński, Wacław Zimpel, Paweł Szpura, Pasaż Kultury, wstęp wolny

  Karnet: 300 zł, bilety w sklepie Fripp (Stary Rynek 56) i przed koncertami


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo