Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny Olimpii nadal niszczeją

Redakcja
Atutem kompleksu sportowego Olimpia jest niewątpliwie jego atrakcyjne położenie na Golęcinie
Atutem kompleksu sportowego Olimpia jest niewątpliwie jego atrakcyjne położenie na Golęcinie M. Zakrzewski
Pomysłów na zagospodarowanie terenów Olimpii było już wiele - od ośrodka treningowego z prawdziwego zdarzenia, po bazę przed Euro 2012, gdzie oprócz obiektów sportowych mieściłby się hotel czy SPA. Jednak na razie tereny, których właścicielem jest nadal policja, z roku na rok niszczeją.

- Zależy nam na utrzymaniu sportowego charakteru tego miejsca. Cały czas trwają rozmowy między miastem a policją - mówi Krzysztof Jonczyk - dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. - Jesteśmy przygotowani do procedury wygaszania trwałego zarządu policji, ale komendant wojewódzki nie złożył wniosku, czyli tereny w dalszym ciągu znajdują się w dyspozycji mundurowych.

Po złożeniu wniosku procedura przejęcia terenów przez Skarb Państwa i przekazanie ich miastu może potrwać 18 miesięcy, ale urząd chce, aby proces skomunalizowania trwał jak najkrócej.
- Obecnie jesteśmy na etapie przeprowadzania analizy prawnej oraz inwentaryzacji terenów na Golęcinie - wyjaśnia Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Ich przekazanie jest sprawą złożoną, zwłaszcza że dzierżawione są nadal przez Towarzystwo Sportowe "Olimpia".

Umowa została zawarta pod koniec lat 90. na okres 25 lat. Obecnie wykorzystywane są korty tenisowe i stadion żużlowo-piłkarski. Znajdujący się przy ulicy Warmińskiej kompleks składa się także ze stadionu lekkoatletycznego, któremu też wiele brakuje do świetności. O otwartych basenach mało kto pamięta, bo niemal zupełnie zarosły chaszczami.

- Obecnie do pomyślnego finału zmierzają rozmowy w sprawie przejęcia budynku po dawnym kinie Olimpia przy ulicy Grunwaldzkiej - dodaje rzecznik.

Sprawa wyjaśni się w najbliższym czasie, prawdopodobnie we wrześniu. Na takie rozwiązanie czeka dyrekcja oraz pracownicy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Teraz mieści się on przy ulicy Niezłomnych, gdzie panują fatalne warunki. Zespół ciśnie się na niedużej przestrzeni. Brakuje odpowiednich magazynów na rekwizyty.

- Jest to bardzo dobra lokalizacja, bo znajduje się w centrum miasta. W tej chwili na potrzeby teatru mamy do dyspozycji 1,6 tys. mkw., przy Grunwaldzkiej jest ich niemal trzy razy tyle - mówi Jolanta Michalak, zastępca dyrektora Teatru Muzycznego. - Dzięki temu uda się stworzyć centrum kulturalne na skalę europejską. Pieniądze na ten cel są zabezpieczne w budżecie miasta.

Obecnie dyrekcja czeka na zgodę na wejście komisji inwentaryzacyjnej, która oceni stan techniczny budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski