Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Offset ratunkiem dla Cegielskiego?

Paweł Mikos
W Cegielskim wstrzymywana będzie produkcja
W Cegielskim wstrzymywana będzie produkcja S. Seidler
Związki zawodowe w HCP zgodziły się na wprowadzenie w firmie tzw. postojowego. Zarząd szuka jeszcze innych rozwiązań, które mają pomóc spółce w czasie kryzysu.

Jednym z pomysłów jest m. in. pozyskanie technologii od amerykańskich firm w ramach offsetu.

Wczoraj cztery związki zawodowe działające w poznańskiej fabryce podpisały z zarządem firmy porozumienie dotyczące postojów. Przewiduje ono możliwość wprowadzenia w Cegielskim czasowego wstrzymania produkcji. W takiej sytuacji załoga będzie otrzymywać 65 proc. normalnego uposażenia. Około 50 osób może liczyć na nieco wyższą stawkę - 85 proc. płacy - jeśli będą wykonywać prace porządkowe. Takie rozwiązanie będzie obowiązywać do końca roku. Chociaż istnieje możliwość przedłużenia tych postanowień.

Na propozycje nie zgodziła się tylko zakładowa Inicjatywa Pracownicza, która uważa, że sytuacja w HCP nie jest tak zła, jak przedstawia ją nowy prezes Jarosław Lazurko.

W przyszłym tygodniu będą prowadzone kolejne rozmowy. Mają one dotyczyć m.in. zwolnień grupowych, które mogą objąć aż 30 proc. 1400-osobowej załogi. Władze spółki chcą także zawieszenia niektórych punktów układu zbiorowego pracy. - Zapowiedzieliśmy już, że układu zbiorowego będziemy bronić jak niepodległości - zapowiada Tadeusz Pytlak, szef Solidarności w Cegielskim. - Nie wykluczamy jednak rozmów i ewentualnych aneksów do tego porozumienia - dodaje.

Władze HCP chcą poprawić kondycję finansową firmy poprzez wprowadzenie na rynek kolejnych swoich produktów. Zgodnie z planem fabryka ma zająć się m. in. stawianiem bloków energetycznych na bazie silników okrętowych. Władze spółki myślą także o budowie silników okrętowych napędzanych gazem.

Żeby pozyskać odpowiednią technologię Cegielski chciałby wykorzystać możliwości związane z offsetem amerykańskich samolotów F-16. - HCP złożył w Ministerstwie Gospodarki wniosek o wpisanie tego tematu do katalogu potrzeb objętych offsetem i sądzę, że jest to temat, którym zdecydowanie warto się interesować - twierdzi Jarosław Lazurko.

Według niego samodzielne wejście na rynek energetyczny nie będzie łatwe, a we współpracy na przykład z General Electric może być znacznie szybsze. - Produkcja dla stoczni będzie w przyszłym roku bardziej realna, natomiast branża energetyczna musi być systematycznie rozwijana - zapowiada prezes Cegielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Offset ratunkiem dla Cegielskiego? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski