Rusza budowa zachodniej obwodnicy Poznania

  Rusza budowa zachodniej obwodnicy Poznania

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za dwa lata Poznań będzie można ominąć zachodnią obwodnicą. W piątek wykonawca i inwestor złożą podpisy na umowie, a w sierpniu buldożery wjadą na budowę.
  Pierwszy odcinek trasy z Głuchowa do Swadzimia to 14,5 kilometra dwujezdniowej arterii z siedemnastoma wiaduktami. Najpoważniejsze przeszkody na tym fragmencie to przejścia nad autostradą A2, drogą krajową 92 i drogą wojewódzką.

  Zdaniem Marka Napierały, dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA, to z punktu widzenia Euro 2012 najważniejszy odcinek. Dzięki budowie tej części obwodnicy ciężarówki znikną z ulicy Wołczyńskiej, Grunwaldzkiej i Malwowej w Poznaniu. Mieszkańcy Junikowa wreszcie odetchną. Mniej zadowoleni z takiego przebiegu S-11 będą właściciele domów na osiedlu Zacisze w Zakrzewie, którzy "zyskają" hałaśliwego sąsiada.

  - W naszej gminie w ciągu trasy S-11 będą dwa węzły. Oznacza to otwarcie na autostradę A2, a w konsekwencji zwiększenie atrakcyjności terenów pod aktywizację gospodarczą - cieszy się Andrzej Strażyński, wójt gminy Dopiewo.

  Jednak im dalej od miasta, tym problemów więcej. Budowa odcinka Rokietnica - Złotkowo ma się rozpocząć przed zimą. Trwa przetarg, w wyniku którego ma zostać wybrany wykonawca. Wcześniej trzeba będzie wycenić grunty, jakie są zabierane pod obwodnicę. Na 27-kilometrowej trasie jest około tysiąca działek. Najtrudniej oszacować będzie wartość części pola golfowego, na którym ma powstać droga ekspresowa. Specjalistów w tej dziedzinie brakuje, bo i pól golfowych w Polsce jest niewiele.

  Tworzenie sportowo-rekreacyjnego obiektu w Bytko-wie trwa od dziesięciu lat. Ingerencja drogowców oznacza konieczność przebudowy znacznej części kompleksu. - To jest tak, jakbyśmy zabrali komuś warsztat pracy. Trzeba będzie za to rzetelnie zapłacić - mówi Marek Napierała.

  Czy znajdzie się jednak rzeczoznawca, który będzie umiał oszacować taki obiekt? - W najbliższych tygodniach wojewoda wyznaczy biegłego do wyceny pola golfowego - informuje Anna Czuchraj z biura prasowego wojewody.

  Najwięcej problemów przysporzył drogowcom odcinek Swadzim - Rokietnica. Po protestach mieszkańców procedury zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę powtórzono. Jesienią ubiegłego roku odbyły się spotkania z mieszkańcami, a obecnie GDDKiA przygotowuje kolejne warianty przebiegu trasy. Żeby zdążyć na Euro, wykonawca musi zacząć roboty najpóźniej w lipcu 2010 roku.

  W tym roku w Wielkopolsce budowanych będzie 100 km dróg ekspresowych. Oprócz zachodniej obwodnicy ruszy wschodnia - z Głuchowa do Gniezna - oraz obwodnica Bojanowa i Rawicza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obwodnicy wschodnia z Kleszczewa

  Maruda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  "Oprócz zachodniej obwodnicy ruszy wschodnia - z Głuchowa do Gniezna"
  Zapędziliście się za bardzo na Zachód. Obwodnica wschodnia będzie sie rozpoczynać w Nagradowicach czyli na weźle Kleszczewo i...rozwiń całość

  "Oprócz zachodniej obwodnicy ruszy wschodnia - z Głuchowa do Gniezna"
  Zapędziliście się za bardzo na Zachód. Obwodnica wschodnia będzie sie rozpoczynać w Nagradowicach czyli na weźle Kleszczewo i będzie prowadzić do Łubowa (w przyszłości S5 zostanie przedłużona w kierunku Żnina). Odcinek Łubowo - Gniezno zostanie zmodernizowany.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznan bez ram

  Bua (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  Jotgie ma rację. Ramy służą do oprawiania obrazów, a nie miasta Poznania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szybkość budowania

  Jotgie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

  Ach! Żeby jeszcze szybkość budowania była jak w Chinach! Popatrzcie! http://www.wykop.pl/link/209929/tempo-budowy-drog-w-chinach
  A tak nawiasem chętnie bym widział takie skrzyżowania na rondzie...rozwiń całość

  Ach! Żeby jeszcze szybkość budowania była jak w Chinach! Popatrzcie! http://www.wykop.pl/link/209929/tempo-budowy-drog-w-chinach
  A tak nawiasem chętnie bym widział takie skrzyżowania na rondzie Śródka, Rataje, skrzyżowaniu Dąbrowskiego - Niestachowska, Rondo Przybyszewskiego, skrzyż. Reymonta - Grochowska - Hetmańska i kilku innych w Poznaniu! LEpsze by to było niż budowa III Ramy!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo