Poznań: 30 pracowników CNW od kwietnia nie dostaje pensji

  Poznań: 30 pracowników CNW od kwietnia nie dostaje pensji

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  30-osobowa załoga Centrum Naukowo-Wdrożeniowego w Poznaniu od kwietnia nie otrzymuje pensji. W tym czasie zmienił się właściciel spółki, o czym dowiedzieli się po czasie. Firma ma długi także wobec innych wierzycieli. Jeden z nich, aby uniemożliwić wywóz majątku z zakładu, zablokował ciągnikiem bramę firmy.
  - Od kwietnia nie dostaję wypłaty. Nie mam też wypowiedzenia, przez co nie mogę otrzymać świadectwa pracy, aby znaleźć nowe zajęcie. Rodzinę z czegoś trzeba utrzymać, żona jest na urlopie wychowawczym - mówi Maciej Wrochna, jeden z pracowników CNW.

  Założone w grudniu 1989 r. przedsiębiorstwo zajmowało się wykonaniem nietypowych maszyn i urządzeń, a także części zamiennych. Zakład budował m.in. linie produkcyjne dla innych firm.
  Około 45-55 proc. produkcji przeznaczone było na eksport do krajów Unii Europejskiej oraz do Rosji i na Ukrainę. - Od początku roku robiliśmy cały czas tamponiarki rotacyjne, które służą do malowania listw PCV. Szły na Ukrainę - mówi Zygfryd Wicheman były pracownik CNW.

  M.in. brak nowych zamówień spowodował jednak kłopoty. W kwietniu 2009 r. dr inż. Jerzy Jankowski, prezes i właściciel CNW, postanowił sprzedać prowadzoną przez siebie od dwudziestu lat firmę.
  - Jankowski nic nie mówił załodze o sprzedaży. Powiedział tylko, że firma jest w trudnej sytuacji - mówi Wicheman.

  Właściciel za CNW oczekiwał 1,5 mln złotych. Wycena obejmowała również wszystkie urządzenia służące do produkcji, których koszt był szacowany przez Jankowskiego na 1,8 mln złotych. Chętnych nie było. W tym czasie zaczęły się również problemy pracowników z wypłatami. Odpowiedź na ofertę pojawiła się w maju. Według dokumentów 19 maja dyrektorem spółki został Jerzy Mitura, przejmując 100 proc. udziałów w firmie za 122,5 tys. zł, czyli jedną dziesiątą początkowej ceny CNW.

  Wraz ze zmianą właściciela sytuacja pracowników nie poprawiła się. CNW wstrzymało produkcję, a załoga nadal nie wie, jaka będzie jej przyszłość.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo