Plany dla inwestorów?

  Plany dla inwestorów?

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  By miasto mogło się rozwijać, potrzebne są inwestycje. Prezydent Poznania od lat wyznaje zasadę, że trzeba wspierać inicjatywę przedsiębiorców, tworząc plany zagospodarowania, zgodnie z ich oczekiwaniami.
  Mam wątpliwości, czy to najlepsza formuła kształtowania ładu przestrzennego w mieście. Takich jednak nie mam, gdy okazuje się, że ta polityka miasta stosowana jest "po uważaniu".

  Plan budowy osiedla w rejonie ulicy Bielniki w Poznaniu prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie zaczął o to zabiegać poznański biznesmen Piotr Voelkel. Zmieniono przeznaczenie tego terenu, który miał służyć sportowi i rekreacji (teren stanowił fragment tzw. południowego klina zieleni).

  Nie Voelkel jednak będzie tam budował, który sukces w postaci uchwalenia planu sprzedał. Oglądałem wizualizacje. Są rzeczywiście bardzo ładne. Ta część miasta ma szansę stać się jedną z piękniejszych części miasta.

  W czym zatem problem? Otóż po drugiej stronie ul. Droga Dębińska straszy wszystkich koszmarek w postaci ruiny po byłym stadionie. Do tego dochodzą tereny, na których od lat Poznań "zdobi" targowisko przy Dolnej Wildzie. Dlaczego tam się nic nie dzieje? Ano dlatego, że jest to w obrębie klina zieleni. W tym przypadku miasto upiera się, by prywatny inwestor zbudował tam deficytowe z natury obiekty rekreacyjno-sportowe.

  Jak to jest, Panie prezydencie, że jednym w inwestowaniu się pomaga, a inni nie mają na to szans? Dlaczego, gdy jedni zyskują na zmianie przeznaczenia terenu, to nie widzi Pan w tym nic niestosownego, a w przypadku innych, określa ich Pan spekulantami?

  Sprawa Bielnik nie jest pierwszym przykładem fakultatywnego traktowania inwestorów2 lata temu poznańskie władze chciały nawet zmienić granice jednego z uchwalanych planów miejscowych, by właścicielce terenów uniemożliwić budowę osiedla. Należy rozumieć, że ona to pewnie była spekulantką, ja tylko nie wiem - dlaczego?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo