Michałkowo: Skaczą ze skrzydeł szybowców

  Michałkowo: Skaczą ze skrzydeł szybowców

  Ryszard Binczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Skoczkowie z całej Europy przyjeżdżają do Michałkowa, by zasmakować skoków spadochronowych z szybowców. Polska jest jedynym krajem, gdzie takie skoki się wykonuje. A że szkoła spadochronowa Aeroklubu Ostrowskiego uznawana jest za najlepszą w kraju i jedną z najlepszych w Europie, więc najwięcej tych skoków oddaje się właśnie na podostrowskim lotnisku.

  To nie przypadek, że w Europie nie skacze się z szybowców. Aby takie skoki można oddawać, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Doskonale nadaje się do tego celu szybowiec Bocian, który ma odkręcaną osłonę drugiej kabiny, w której siada skoczek.

  - Jednak nie chodzi tylko o szybowce o odpowiedniej konstrukcji - mówi Tadeusz Malarczyk, dyrektor Aeroklubu Ostrowskiego. - W Europie na takie skoki nie pozwalają przepisy.


  Czy są one bardziej niebezpieczne niż te wykonywane z samolotów? Na pewno skacze się ze znacznie mniejszych wysokości. W Michałkowie z samolotu wykonuje się skoki nawet z czterech tysięcy metrów, a te z szybowców z około tysiąca metrów. Poza tym z szybowców skakać mogą tylko bardzo doświadczeni skoczkowie mający tak zwane świadectwa kwalifikacyjne.

  - Przy skoku z szybowca wychodzi się na skrzydło na odległość około metra od kabiny i daje nura w dół zgodnie z kierunkiem lotu - dodaje Tadeusz Malarczyk. - To jest zupełnie inne przeżycie niż przy skokach z samolotu. I właśnie za tę przyjemność skoczkowie, szczególnie zagraniczni, gotowi są płacić bez szemrania.

  Koszt skoku z szybowca jest bardzo różny. Podczas niedawnego Euro Big Way Campu, gdy oddano blisko czterdzieści skoków z tych aparatów, jeden wyceniono na 280 złotych. Niestety, przyjemność ta nie jest dostępna dla amatorów. O ile z samolotu po krótkim przeszkoleniu można skoczyć z instruktorem, to w przypadku szybowca jest to niemożliwe. Trudno bowiem, by dwie osoby spięte razem wychodziły z kabiny na skrzydło. Byłoby to zbyt niebezpieczne.

  Warto dodać, że skoczkom zagranicznym bardzo zależy, aby ich wyczyn udokumentować, by mogli później pochwalić się znajomym w swoich krajach.

  - Dlatego pilot szybowca na pamiątkę robi im zdjęcia i tę usługę dorzucamy gratis - śmieje się dyrektor.

  Aeroklub Ostrowski wykorzystuje każdą okazję, by zarobić na swoje funkcjonowanie. Jako pierwszy w Polsce otrzymał unijny certyfikat obsługi technicznej.

  Pozwala on na prowadzenie napraw, remontów oraz przeglądów.
  - Aby dostać ten certyfikat, przygotowywaliśmy się dwa lata - mówi Tadeusz Malarczyk. - Ale jest on niezbędny, gdyż we wrześniu ważność tracą polskie przepisy dotyczące obsługi. Aerokluby, które nie będą miały certyfikatu z Unii, będą musiały korzystać z naszych usług, a my na tym zarobimy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo