Piła: Będzie drugi wyrok dla podpalacza

  Piła: Będzie drugi wyrok dla podpalacza

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trzy lata więzienia - taki wyrok na początku stycznia w pilskim sądzie usłyszałby 19-letni Paweł H., podpalacz z Jelonek, gdyby był wtedy na sali. Wyrok zapadł jednak pod jego nieobecność. Sąd uzasadniając wyrok podkreślił bezmyślność czynu, jaką było podpalenie kilkunastu hektarów lasu.
  - Nie podkreślił jednak strat o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym, które ten pożar spowodował - mówi Maria Wierzejewska-Raczyńska, prokurator rejonowy w Pile.

  I dlatego, chociaż wyrok był zgodny z wnioskiem prokuratora, ten złożył jednak od niego zażalenie. Sąd Okręgowy uznał racje prokuratury i zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania. Akta są już w Pile, ale nie ma jeszcze terminu nowej rozprawy.

  - Przyjęcie przez sąd tej kwalifikacji czynu nie zmieni wysokości kary - mówi prokurator Maria Wierzejewska-Raczyńska. - Zależy nam jednak na tym, by sąd ponownie ogłaszając wyrok podkreślił nie tylko straty finansowe, które sprawca wyrządził swoją bezmyślnością, ale również straty w przyrodzie, gdyż te są bardziej nieodwracalne. Tamtego lasu już nie ma.

  Lipcowy pożar na pilskich Jelonkach był największym pożarem w polskich lasach w 2008 roku. Straty sięgnęły 165 tysięcy złotych. Taka jest również wysokość odszkodowania, którą pierwotnie sąd zasądził od 19-latka na rzecz Lasów Państwowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo