Wielkopolski woda nie zaleje

  Wielkopolski woda nie zaleje

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Sytuacja na południu Polski stabilizuje się, poziom rzek powoli wraca do normy. Nie ma też zagrożenia, że fala powodziowa dotrze do Wielkopolski.
  Mimo tego w pogotowiu pozostaje nadal zbiornik Jeziorsko na Warcie, gdzie zatrzymywane są nieduże ilości napływającej wody.

  Jak informuje poznański oddział Instytutu Metereologii i Gospodarki Wodnej wszystkie rzeki Wielkopolski są bezpieczne. Poziom wód, który nie przekracza stanu alarmowego raczej nie wzrośnie. Jedyną rzeką zależną od opadów jest Prosna. Nie powinna jednak wylać, gdyż najbliższe dni prawdopodobnie przyniosą poprawę pogody.


  - Wyż skandynawski, któremu zawdzięczamy burzliwą pogodę z silnymi ulewami powinien do piątku przesunąć się nad południowe Niemcy - przewiduje Eugeniusz Szwed, dyżurny synoptyk IMiGW w Poznaniu. Dodaje jednocześnie, że taki układ wysokiego i niskiego ciśnienia bywa nieprzewidywalny.

  Nad Polskę wyż skandynawski dotarł 20 czerwca i od tamtego czasu zmagamy się z żywiołami. Najwięcej zniszczeń powódź wyrządziła na Podkarpaciu. Tamtejszy wojewoda wstępnie oszacował wysokość strat na 380 mln zł.

  Wielkopolanie z nawałnicą zmagali się w poniedziałek. Tylko w samym Poznaniu strażacy odebrali ponad 200 sygnałów. Tradycyjnie już woda zalała piwnice i niżej położone budynki na Starym Mieście, Jeżycach i Grunwaldzie. Jeszcze we wtorek trwało sprzątanie podziemnego przejścia na poznańsim dworcu PKP.

  Miejska kanalizacja nie wytrzymała na Ogrodach, gdzie ulice tonęły w deszczu. Właśnie w okolicach ul. Dąbrowskiego synoptycy odnotowali największy w mieście opad. Spadło tam 40 litrów wody na m. kw, czyli 2/3 tego, ile nasz klimat przewiduje dla całego czerwca. 29 l na m.kw spadło na Szczepankowie, a w Kiekrzu zaledwie 7 l.

  - Nie ma żadnych anomalii pogodowych, lecz są lata mniej i bardziej kapryśne, jak teraz - komentuje Eugeniusz Szwed.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo