Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowlane Oskary 2008 już rozdane

Andrzej Janas
Park wodny Octopus w Suchym Lesie otrzymał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Budowa Roku 2008". Tegoroczna gala konkursu organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i techników Budownictwa odbyła się już po raz 19.

Nie był to jedyny laur, który uzyskały obiekty z powiatu poznańskiego. Gimnazjum w Skórzewie zdobyło II miejsce, a wśród obiektów szkolnych jurorzy wyżej ocenili jedynie Szkołę Podstawową w Czarnym Dunajcu. Nagrodzone zostały także poznańska słoniarnia (drugie miejsce) oraz apartamentowiec Atanera, który znajduje się przy ulicy generała Kutrzeby (także 2. miejsce).

Celem konkursu jest wyłonienie wyróżniających się obiektów budowlanych, a ocenie podlegają m.in. czas realizacji budowy, rozwiązania techniczno-technologiczne czy wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.

Jedyny nasz laureat pierwszej nagrody, czyli sucholeska pływalnia Octopus, to bardzo nowoczesny obiekt. Składa się on z kilku basenów, punktów gastronomicznych oraz kręgielni. Jego budowa kosztowała 24 miliony złotych, a postawiły go dwie firmy: Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel oraz firma Begier.

Drugie miejsce w swojej kategorii zdobyła poznańska słoniarnia, którą zbudowała firma Eiffage Budownictwo Mitex. Ten imponujący obiekt można podziwiać podczas zwiedzania nowego zoo. Główna hala dla słoni ma około 1500 mkw. powierzchni. Wejście dla zwiedzających znajduje się trzy metry nad ziemią na pierwszej kondygnacji. Podobnego obiektu nie ma w Polsce, a na świecie tak imponujących słoniarni jest zaledwie kilka.

Ciekawe rozwiązania architektoniczne przesądziły o przyznaniu drugiej nagrody gimnazjum w Skórzewie (gmina Dopiewo).

- Werdykt jury jest potwierdzeniem tego, że decyzja samorządu o budowie gimnazjum, właśnie w takiej formie była jak najbardziej słuszna - mówi Andrzej Strażyński, wójt gminy Dopiewo.

W skórzewskim gimnazjum zbudowano między innymi rotundę, w której znajduje się mediateka (biblioteka i pracownia komputerowa) czy olbrzymi hol z galeriami i radiowęzłem. Oczywiście szkoła pozbawiona jest barier architektonicznych, ma windę, monitoring.

W skład kompleksu wchodzi kilka budynków połączonych nadziemnymi łącznikami. Działalność gimnazjum w nowym budynku zainaugurowano w sierpniu 2008 roku. Do szkoły w Skórzewie uczęszczają uczniowie ze Skórzewa, Dąbrowy, Dąbrówki, Zakrzewa, Palędzia oraz Gołusek. Budowa została w całości sfinansowana z budżetu gminy i pochłonęła około 26 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski