Czerniejewo: Padło 7 tys. indyków

  Czerniejewo: Padło 7 tys. indyków

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Około 7 tys. indyków padło na fermie w Kosmowie. Wstępne badania wykluczyły obecność wirusa ptasiej grypy, jednak służby weterynaryjne i porządkowe nie wiedzą jeszcze, co się stało. Straty wyniosły około 500 tys. złotych.
  Martwe ptaki znaleziono wczoraj rano. Właścicielka fermy powiadomiła policję. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, dokonali oględzin, wezwali lekarzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Zawiadomienie trafiło też do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  - Ponieważ padła tak duża liczba ptaków, należało postępować zgodnie z odpowiednimi procedurami - mówi Marek Kosmala, szef PCZK. - Obowiązkowe było na przykład wykluczenie obecności wirusa.


  Przeżyło około 100 indyków. Pięć z nich przewieziono do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, przeprowadzono sekcję zwłok sześciu ptaków. Wstępne wyniki inspektorat w Gnieźnie otrzymał tego samego dnia po południu. Na ostateczne potwierdzenie będzie trzeba czekać do sobotniego wieczora.

  - Na 90 procent nie jest to czynnik zakaźny - informuje Ryszard Węglewski, zastępca powiatowego lekarza weterynarii. - Mógł to być czynnik fizyczny.

  Nie wyklucza się, że indyki mogły paść z powodu uduszenia. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w nocy przez kilka godzin nie było prądu, nie działała wentylacja kurników. Gnieźnieński oddział energetyki nie odnotował problemów z dostawą prądu w tym rejonie, nie była to więc wina niedziałającej linii. Sprawę wyjaśnia policja i służby weterynaryjne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo