Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lipca poznaniacy zapłacą za deszczówkę

Elżbieta Sobańska
Za dom, którego dach (w rzucie) i podjazd mają 100 m.kw zapłacimy złotówkę plus VAT
Za dom, którego dach (w rzucie) i podjazd mają 100 m.kw zapłacimy złotówkę plus VAT P. Jasiczek
W lipcu do skrzynek pocztowych mieszkańców oraz firm trafią ulotki informujące o wprowadzeniu nowej taryfy. Miasto będzie pobierać opłaty za za wprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej.

- Taryfa to nowy obowiązek wynikający z przepisów unijnych - mówi Katarzyna Bolimowska, zastępca dyrektora ZDM do spraw utrzymania dróg. - Jest to zarazem pierwszy krok do gospodarczego podejścia do deszczówki. W tym roku opracujemy koncepcję zatrzymywania wody deszczowej i wykorzystania do nawadniania zieleni w mieście, co jest szczególnie istotne przy stałym zagrożeniu suszą w mieście.

Z wstępnych szacunków wynika, że rocznie uda się zebrać nawet 11 mln złotych. Te pieniądze zostaną m. in. przeznaczone na utrzymanie systemu kanalizacji deszczowej w mieście oraz jego dalszą rozbudowę.

Do końca 2010 roku poznaniacy będą płacić za deszczówkę według preferencyjnych stawek. Potym czasie opłaty wyniosą od 8 do 13 groszy za metr kwadratowy w zależności od rodzaju powierzchni.

- Zgłosiła się do nas jedna ze spółdzielni mieszkaniowych - opowiada Krzysztof Różycki, z nowo powołanego zespołu do spraw kanalizacji w ZDM. - W jej przypadku miesięczna opłata za 170 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dachu w rzucie wyniesie około czterech tysięcy złotych.
Obecnie tworzona jest baza danych klientów.

- Inwentaryzacja sieci kanalizacji deszczowej jest już na ukończeniu - tłumaczy Bolimowska. - Na jej podstawie będziemy mieli wiedzę, kto z niej korzysta, w tym także o tych osobach, które nie są przyłączone.

Poznań jest jednym z pierwszych miast, które wprowadziły nową taryfę. Na podobne rozwiązania zdecydowały się Gdańsk i Elbląg. Zarówno tam, jak i u nas nie obyło się bez problemów.

- Chodziło między innymi o rozwiązanie kwestii własnościowych, a także tego, kto ma zajmować się realizacją przedsięwzięcia - mówi Bolimowska.

W ścisłym centrum Poznania za kanalizację ogólnospławną odpowiada Aquanet, który prawdopodobnie także zdecyduje się z czasem na wprowadzenie podobnych opłat. Za kanalizację znajdującą się w dalszych rejonach miasta i budowaną kilkadziesiąt lat temu odpowiada ZDM.

- Są jeszcze w Poznaniu obszary bez kanalizacji deszczowej - objaśnia Krzysztof Ratajczak z ZDM. - Złożenie wniosku o jej wybudowanie nie jest proste, bo trzeba wyjaśnić kwestie kompetencji. Na przykład, część ulicy Hetmańskiej należy do sieci ogólnopsławnej, a jej nowszy odcinek już do deszczowej.

Za niewywiązywanie się z opłat przewidziane są też kary, od tych finansowych po możliwość odłączenia, a w efekcie groźbę zalania. Jednak na etapie wprowadzania taryfy mieszkańcy mogą liczyć na wyrozumiałość.

Informacje
ZDM uruchomił infolinię 061 652 96 46 i stronę internetową www.zdm.poznan.pl/zkd, na której znajdują się informacje o taryfie.
Na stronie znajduje się m. in. kalkulator do obliczania wysokości opłat oraz gotowy do pobrania wniosek o zawarcie umowy na wprowadzanie do miejskiej kanalizacji deszczowej ścieków opadowych i roztopowych.

Naliczanie opłat do końca 2010 r.
Grupa I - powierzchnie portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów, bez powierzchni dachów (8 gr netto/m.kw.)
Grupa II - powierzchnie dróg wewnętrznych i parkingów w obrębie osiedli mieszkaniowych (1 gr/m.kw.)
Grupa III - powierzchnie dachów budynków przemysłowych, handlowych, usługowych i inne powierzchnie niewymienione w pozostałych grupach taryfowych (3 gr/m.kw.)
Grupa IV - powierzchnie dachów zabudowy mieszkalnej, sakralnej oraz budynków miejskich jednostek organizacyjnych Miasta Poznania (1 gr/m.kw.)

Przy obliczaniu powierzchni dachu przyjmuje się jego rzut na płaszczyznę gruntu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od lipca poznaniacy zapłacą za deszczówkę - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski