Filharmonia Poznańska: Gwiezdne wojny zabrzmią na Malcie

  Filharmonia Poznańska: Gwiezdne wojny zabrzmią na Malcie

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Gwiezdne wojny" i inne filmowe kompozycje Johna Williamsa muzyczny prezent Filharmonii Poznańskiej na początek lata.
  Poza nieśmiertelnym tematem z "Gwiezdnych wojen" usłyszymy także utwory znane z takich filmowych bestsellerów jak "Harry Potter", "Poszukiwacze zaginionej arki" czy "Superman". Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi wrocławski dyrygent Wojciech Rodek, a w tematykę koncertu wprowadzi prof. Marek Hendrykowski.

  Zapytany o dobór filmów Wojciech Rodek mówi, że zadecydował jego sentyment do filmów związanych z fantastyką. - Z "Supermana" i "Poszukiwaczy zaginionej arki" zaprezentujemy tylko pojedyncze fragmenty, marsze przewodnie będące czołówkami tych filmów. Natomiast w przypadku "Harry'ego Pottera i "Gwiezdnych wojen" będą to dłuższe fragmenty.
  Zagramy muzykę z filmu "Harry Potter i kamień filozoficzny", oraz z części IV "Gwiezdnych wojen". Wybrałem tę część, ponieważ zawiera ona najbardziej znane tematy z tej serii - mówi Wojciech Rodek dodając, że w przypadku "Harry'ego Pottera" dostępna jest tylko ta suita. Nie jest to muzyka stricte z filmu. To suita dla dzieci zawierająca kilka miniatur związanych z postaciami, jakie się w nim pojawiają.

  Tak do końca nie zawsze da się być wiernym muzyce, jaką znamy z ekranu, ale trzeba się o to starać - zauważa Wojciech Rodek. - Lubię muzykę filmową, bo jest w niej prosta linia od Richarda Wagnera. To rzeczy napisane na wielką orkiestrę i mające niezwykle ilustracyjny charakter. Myślę, że u Williamsa wpływ muzyki późnodziewięt-nastowiecznej jest widoczny - stwierdza Wojciech Rodek.

  - Na koncercie zjawi się wielu fanów "Gwiezdnych wojen" nie tylko z Polski. Zrobiliśmy wszystko, aby John Williams przyjechał, ale jego obowiązki, a przede wszystkim stan zdrowia nie pozwalają mu na to - mówi zapraszając na ten koncert dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig.

  Urodzony w Nowym Jorku, a mieszkający dziś w Londynie 77-letni John Williams napisał muzykę do 114 filmów. Za 45 z nich był nominowany do Oscara, zdobył je za "Skrzypka na dachu", "Szczęki", "E.T" "Gwiezdne wojny - część IV. Nowa nadzieja" oraz "Listę Schindlera".


  Gwiezdne wojny
  Malta (trybuny ziemne)
  niedziela 28.06, godzina 19
  wstęp wolny
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo