Szyperska tonie bez sprawnej kanalizacji

  Szyperska tonie bez sprawnej kanalizacji

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy bloków Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego alarmują, że po kolejnych ulewach w pomieszczeniach piwnicznych i hali garażowej stoi woda.
  - W piwnicach gniją ściany, wszędzie czuć specyficzną woń wilgoci. Zalane są także szyby wind, a to już jest poważne niebezpieczeństwo - mówi Malwina Nowacka z bloku przy ul. Szyperskiej, która mieszka w klatce b. - Kiedy chciałam z dzieckiem iść po samochód do garażu, to byłam przerażona, wody było prawie po kostki.

  Sytuacja powtarza się po każdej ulewie.
  - Wilgoć jest na ścianach. Są to nowe budynki, ale przez fatalne wykonawstwo ulegają szybkiej degradacji - dodaje pani Dominika.


  W lutym pisaliśmy już o problemach mieszkańców bloków przy ulicach Szyperskiej i Piaskowej. Wspominali wówczas, jak po jesiennych deszczach przyszło im wynosić wodę z pomieszczeń piwnicznych wiadrami.

  Sprawa ta doskonale znana jest także zarządowi PTBS. - Byłem tam w niedzielę, właśnie wtedy, gdy padało - mówi Arkadiusz Stasica, wiceprezes PTBS. - Widok był przerażający, bo z gulików woda jak z gejzerów unosiła się na pół metra w górę. Widziałem zalane pomieszczenia. Problem w tym, że ulica Szyperska nie ma kanalizacji deszczowej.

  Jak zapewnia prezes A. Stasica, zaraz po ulewie podjęto decyzję o wezwaniu specjalistycznej firmy. W poniedziałek woda z pomieszczeń piwnicznych była wypompowywana.
  - W naszej piwnicy wciąż jest mokro - dodaje Malwina Nowacka. - W niedzielę straż wypompowywała wodę z piwnic okolicznych bloków, a o nas zapomniano.

  Wkrótce powinna rozpocząć się gruntowna przebudowa Szyperskiej. Tydzień temu wyłoniono najlepszą ofertę złożoną w przetargu na modernizację tej ulicy ogłoszonym przez PTBS.
  Wybudowana ma być nie tylko jezdnia, ale także chodniki, ścieżka rowerowa, i co najważniejsze dla mieszkańców, kanał deszczowy z betonowym wylotem do starego koryta Warty. Szerokość nawierzchni jednego pasa ruchu to 3,5 metra. Chodniki będą miały co najmniej 2 metry szerokości, podobnie ścieżka dla cyklistów. Wykonawca zadba też o zieleń. Posadzone zostaną drzewa liściaste.
  - Budowa ulicy Szyperskiej powinna rozpocząć się 1 lipca. Trwać ma dwa miesiące - zaznacza Stasica. - Koszt tej inwestycji to około trzy miliony złotych.

  Prawdopodobnie dopiero ukończenie tej inwestycji zdecydowanie poprawi sytuację w blokach PTBS. Konieczne jednak są też naprawy systemu odwodniającego, który miał zabezpieczać przed zalewaniem halę garażową. Te mają zostać zrealizowane przez Hydrobudowę 9, jeszcze przed lipcem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo