Prokuratura: Sąd Najwyższy pozbawił sędziego ze Wschowy...

  Prokuratura: Sąd Najwyższy pozbawił sędziego ze Wschowy immunitetu

  LUCA

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wschowski sędzia Maciej Cz. stracił immunitet - tak postanowił Sąd Najwyższy. Oznacza to, że prokuratura z Krakowa, która prowadzi śledztwo w jego sprawie, może postawić mu zarzuty. Dotyczą trzykrotnego posłużenia się sfałszowaną umową zakupu zagranicznego samochodu. Chodziło o uniknięcie zapłacenia podatków oraz zalegalizowanie auta w Polsce.
  - Od naszego postanowienia nie można się odwołać, dlatego sprawa uchylenia immunitetu jest zakończona - mówi Teresa Pyźlak z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

  Sąd Najwyższy zajął się przypadkiem Macieja Cz. po tym, jak ten odwołał się od postanowienia poznańskiego Sądu Apelacyjnego. W październiku ubiegłego roku uchylił on immunitet sędziemu. Było to równoznaczne z zawieszeniem go w obowiązkach. Sędzia nadal jednak orzekał w wydziale karnym Sądu Rejonowego we Wschowie.

  Gdy po kilku miesiącach wyszło na jaw, że pracuje, wybuchł skandal.
  Z naszych informacji wynika, że Maciej Cz. bronił się, iż jego zawieszenie nie było prawomocne. Innego zdania była poznańska apelacja, która złożyła zawiadomienie do prokuratury. Tym samym wszczęto kolejne postępowanie karne, w którym pojawia się nazwisko sędziego. Śledczy z Konina wyjaśniają teraz, czy Maciej Cz. działał na szkodę interesu publicznego, bo wydawał wyroki w okresie zawieszenia.

  Prawdopodobnie kilkadziesiąt spraw, w których orzekał po zawieszeniu w obowiązkach, trzeba będzie powtórzyć. - Nasze śledztwo jeszcze trwa, ale to nie my zdecydujemy o wznowieniu spraw, lecz sąd - podkreśla Marek Kasprzak z prokuratury w Koninie.
  Z przełożonym sędziego Macieja Cz. nie udało nam się wczoraj skontaktować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo