Partnerstwo to okazja do dalekich podróży

  Partnerstwo to okazja do dalekich podróży

  Ryszard Binczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ostrów podpisał umowę partnerską z kanadyjskim miastem Brantford, w którym urodził się wynalazca telefonu Aleksander Bell. Ostrowianom miasteczko to kojarzy się chyba bardziej z osobą Waynea'a Gretzkyego, znanego hokeisty.
  Powiat poznański podpisał umowę o współpracy z brazylijskim Sao Jose dos Pinhais

  Władze Ostrowa podpisując umowę z Brantford najwyraźniej wzorowały się na stolicy Wielkopolski. Poznań ma przecież umowy aż z 12 miastami, w tym z tak odległymi jak Nablus w Palestynie, Shenzhen w Chinach czy amerykańskim Toledo.

  - Shenzhen jest ważnym partnerem gospodarczym - twierdzi Andrzej Soboń, zastępca dyrektora w gabinecie prezydenta Poznania.
  W tym roku prezydent Ryszard Grobelny już odwiedził Shenzhen i planuje udać sie tam powtórnie. Powodem jest nie tylko uzyskanie przychylności Chińczyków, zasiadających w gremiach przyznających imprezy sportowe o znaczeniu światowym, ale także korzyści gospodarcze.

  Takim wymiernym efektem współpracy jest podpisana umowa w 2007 r. przez MTP z Shenzhen Convention & Exhibition Center. Jej celem jest wspieranie inicjatyw zmierzających do zwiększenia udziału polskich firm w targach organizowanych przez SZCEC na terenie Chin oraz firm chińskich w targach organizowanych przez MTP.

  Sporadyczne są zaś kontakty Poznania z amerykańskim Toledo. Mieszka tam liczna Polonia, która oferuje poznaniakom letnie szkoły językowe oraz studia dla jednej osoby.

  - Młodzież gości w domach Polaków, ale przelot samolotem do USA wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego nie cieszy się ta oferta zainteresowaniem, tym bardziej że bliżej młodzi mają do Anglii - wyjaśnia Andrzej Soboń. Kuriozum jest partnerstwo z Nablusem w Palestynie. Umowa podpisana w 1997 r. pozostaje jedynie na papierze.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo