Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minaret będzie kosztował ponad pół miliona

Krystian Szadkowski
Joanna Rajkowska zdobyła popularność instalacjami artystycznymi, zmieniającymi społeczny klimat Warszawy. Czy podobnie będzie z poznańskim
Joanna Rajkowska zdobyła popularność instalacjami artystycznymi, zmieniającymi społeczny klimat Warszawy. Czy podobnie będzie z poznańskim Andrzej Wiktor / Polskapresse
Minaret Joanny Rajkowskiej w centrum Poznania? Ten projekt nadal wzbudza wiele emocji. Projekt poznańskiego minaretu zaprezentowano podczas debaty zorganizowanej przez Klub Krytyki Politycznej w Galerii Arsenał. Jego cena przekroczy pół miliona.

Jak już pisaliśmy instalacja, która miała być gotowa na rozpoczynający się w poniedziałek festiwal Malta została odłożona na później. Rajkowska, autorka słynnej warszawskiej palmy na rondzie de Gaulle'a wymyśliła, że obuduje komin przy Estkowskiego tworząc z niego minaret. Miejsce wybrała nieprzypadkowo bowiem blisko stąd do dawnej bożnicy i kościoła świętego Wojciecha.

Organizatorzy spotkania zwracając uwagę na powierzchowny odbiór projektu, postanowili przedstawić jego genezę i zamierzenia. Dotychczasowe odczytania nie wykraczały poza traktowanie minaretu jako gestu na rzecz ekumenizmu lub jako konia trojańskiego, wprowadzającego kulturę islamską do miasta.
Joanna Rajkowska autorka projektu Minaret podkreśliła, że perspektywa ekumeniczna jest tylko jedną z możliwych, w dodatku nie najważniejszą ze wszystkich. Stawką jest najogólniej pojęta różnorodność.

Plany architektoniczne poznańskiego minaretu wzorują się na rzeczywistej konstrukcji, którą artystka napotkała, przebywając na izraelskich terytoriach okupowanych.
- Projekt już się rozpoczął, minaret stoi - w zbiorowej wyobraźni mieszkańców Poznania- mówiła Kaja Popiołek, kuratorka wcześniejszych projektów artystki.

- Minaret wskazuje na możliwą historię Poznania - dodał Grzegorz Piątek, architekt. - Dziś przy otwartych granicach, kontakty ze społecznością muzułmańską mogą stać się żywotną kwestią. Projekt Joanny Rajkowskiej pozwala nam to za wczasu przemyśleć.

Nie zabrakło kontrowersji. Na spotkaniu pojawiły się anonimowe ulotki wzywające do zbojkotowania projektu: "Minarety to symbol dominacji islamu i nieposkromionej pychy wyznawców tej religii."
- Spodziewałem się takiej reakcji - powiedział Andrzej Drozd arabista. - Bezrefleksyjny lęk przed kulturą islamu towarzyszył nam od dawna.

Koszty przedsięwzięcia szacuje się na 540 tys. złotych. Artystka zapowiedziała, że każda złotówka z budżetu projektu, trafi do lokalnych firm zajmujących się dystrybucją materiałów budowlanych i wykonawstwem. Dorota Grobelna, kuratorka projektu, zapowiedziała, że odsłona minaretu odbędzie się w trakcie przyszłorocznego Festiwalu Malta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Minaret będzie kosztował ponad pół miliona - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski