Minaret będzie kosztował ponad pół miliona

  Minaret będzie kosztował ponad pół miliona

  Krystian Szadkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Minaret Joanny Rajkowskiej w centrum Poznania? Ten projekt nadal wzbudza wiele emocji. Projekt poznańskiego minaretu zaprezentowano podczas debaty zorganizowanej przez Klub Krytyki Politycznej w Galerii Arsenał. Jego cena przekroczy pół miliona.
  Jak już pisaliśmy instalacja, która miała być gotowa na rozpoczynający się w poniedziałek festiwal Malta została odłożona na później. Rajkowska, autorka słynnej warszawskiej palmy na rondzie de Gaulle'a wymyśliła, że obuduje komin przy Estkowskiego tworząc z niego minaret. Miejsce wybrała nieprzypadkowo bowiem blisko stąd do dawnej bożnicy i kościoła świętego Wojciecha.

  Organizatorzy spotkania zwracając uwagę na powierzchowny odbiór projektu, postanowili przedstawić jego genezę i zamierzenia. Dotychczasowe odczytania nie wykraczały poza traktowanie minaretu jako gestu na rzecz ekumenizmu lub jako konia trojańskiego, wprowadzającego kulturę islamską do miasta.

  Joanna Rajkowska autorka projektu Minaret podkreśliła, że perspektywa ekumeniczna jest tylko jedną z możliwych, w dodatku nie najważniejszą ze wszystkich. Stawką jest najogólniej pojęta różnorodność.

  Plany architektoniczne poznańskiego minaretu wzorują się na rzeczywistej konstrukcji, którą artystka napotkała, przebywając na izraelskich terytoriach okupowanych.
  - Projekt już się rozpoczął, minaret stoi - w zbiorowej wyobraźni mieszkańców Poznania- mówiła Kaja Popiołek, kuratorka wcześniejszych projektów artystki.

  - Minaret wskazuje na możliwą historię Poznania - dodał Grzegorz Piątek, architekt. - Dziś przy otwartych granicach, kontakty ze społecznością muzułmańską mogą stać się żywotną kwestią. Projekt Joanny Rajkowskiej pozwala nam to za wczasu przemyśleć.

  Nie zabrakło kontrowersji. Na spotkaniu pojawiły się anonimowe ulotki wzywające do zbojkotowania projektu: "Minarety to symbol dominacji islamu i nieposkromionej pychy wyznawców tej religii."
  - Spodziewałem się takiej reakcji - powiedział Andrzej Drozd arabista. - Bezrefleksyjny lęk przed kulturą islamu towarzyszył nam od dawna.

  Koszty przedsięwzięcia szacuje się na 540 tys. złotych. Artystka zapowiedziała, że każda złotówka z budżetu projektu, trafi do lokalnych firm zajmujących się dystrybucją materiałów budowlanych i wykonawstwem. Dorota Grobelna, kuratorka projektu, zapowiedziała, że odsłona minaretu odbędzie się w trakcie przyszłorocznego Festiwalu Malta.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MI(naret)Ś na miarę naszych czasów

  Andrzej Nowak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  Do Pani J.
  A już miałem nadzieję, że scenariusze rodem z filmów Bareji nie będą znajdować naśladowców w obecnej rzeczywistości. O jakże płonną okazuje się ta nadzieja dzięki Pani, Pani Joanno....rozwiń całość

  Do Pani J.
  A już miałem nadzieję, że scenariusze rodem z filmów Bareji nie będą znajdować naśladowców w obecnej rzeczywistości. O jakże płonną okazuje się ta nadzieja dzięki Pani, Pani Joanno.
  Droga Pani Joanno - jak można proponowany przez Panią pomysł zaśmiecenia przestrzeni miejskiej obcym kulturowo elementem nazywać "Sztuką"? Toż to jest dopiero MI(naret)Ś na miarę naszych czasów!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do włodarzy miasta

  kajakarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  Szanowni Rządcy Misata Poznania.
  Weźcie się za porządną robotę. Dziś (czwartek) o godzinie 19.30 przez centrum Poznania począwszy od Kaponiery aż do Berwińskiego była po burzy rzeką. Zamiast...rozwiń całość

  Szanowni Rządcy Misata Poznania.
  Weźcie się za porządną robotę. Dziś (czwartek) o godzinie 19.30 przez centrum Poznania począwszy od Kaponiery aż do Berwińskiego była po burzy rzeką. Zamiast obcych pomysłów, na które nie wiadomo jeszcze ile trzeba będzie wydać, może udrożnicie ścieki i kanalizację (co jest waszym świętym obowiązkiem), aby po naszych ulicach można się normalnie poruszać. Z tego, a nie i idiotycznych pomysłów psedoartyski roliczą was niedługo Wyborcy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  list otwarty do Joanny Rajkowskiej

  thekrasnals (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Pocztówka z Jenin Poznaniakom za 540 tys zł (list otwarty do Joanny Rajkowskiej)
  Po spotkaniu z Joanną Rajkowską w Arsenale w Poznaniu (na którym byliśmy obecni) w dniu 24.06.09, dotyczącym...rozwiń całość

  Pocztówka z Jenin Poznaniakom za 540 tys zł (list otwarty do Joanny Rajkowskiej)
  Po spotkaniu z Joanną Rajkowską w Arsenale w Poznaniu (na którym byliśmy obecni) w dniu 24.06.09, dotyczącym projektu "Minaret".

  Droga pani Joanno,

  Na spotkaniu w Poznaniu próbowała Pani zrzucić swoją odpowiedzialność dotyczącą symboliki i przesłania minaretu, zresztą dość skutecznie - patrząc na reakcje publiczności.
  Czy minarecik może być jedynie minarecikiem cieszącym oko, elementem czysto wizualnym w mieście? Pani twierdzi, że tego chce, ale doskonale wie udając, że nie wie, że nie będzie on niewinnym minarecikiem, a na dodatek większości oczu nie będzie cieszyć, a wręcz przeciwnie. Ponadto czarno będzie się kojarzyć w powiązaniu z symboliką komina (bo w końcu będzie przerobiony z komina), a wraz z nim Holocaustu. Na pewno nie będzie sielankową, wakacyjną, cieszącą oko palmą. Dla Pani powidokiem, dla innych raczej nieâďż˝Ś Skąd to przekonanie, że zarazi pani innych swoim powidokiem?
  Mówi też Pani, że minaret ma być ciałem obcym w tkance miasta. Czyli wkłada pani obce ciało w ciało miasta bez jego woli â�� a zatem jest to zwykły gwałt â�� który ma cieszyć oko? He he heâďż˝Ś Cóż za wysublimowana perwersja!

  Sugeruje Pani, że minaret jest elementem kulturowym, a nie religijnym, co tym bardziej w przypadku islamu absolutnie nie ma racji bytu, jedno jest ściśle powiązane z drugim, a nawet tożsame.
  "Przede wszystkim minaret nie jest żadnym religijnym symbolem. To po prostu właściwy dla muzułmańskiej kultury element architektoniczny." Usłyszała pani od arabisty, że minaret ma ścisły związek z religią i nie da się go od niej oddzielić.
  Jak odbierze to społeczeństwo, a jak świat sztuki to też dwie różne sprawy i Pani jako odpowiedzialna artystka powinna zdawać sobie sprawę z funkcjonowania tego projektu w tych obu obszarach. Pani natomiast wymiguje się uciekając od treści związanych z religią, tolerancją, mniejszościami, pozostaje na poziomie stworzenia "czegoś fajnego dla oka, i już", a sprawy poważniejsze pozostawia do dowolnej interpretacji specjalistom: pana od arabistyki, kuratorce, architektowi, później zapewne szczegółowo dopracują te interpretacje krytycy, historycy sztuki czy humaniści. A jeśli pojawią się kwestie sporne i kontrowersyjne, łatwo będzie Pani się wywinąć, twierdząc, że to tylko czyjaś interpretacja.
  Bardzo wygodna pozycja, ale czy nie przesycona cynizmem?
  Świetnie też radzi sobie Pani z odpieraniem ataków związanych z potrzebą wyjaśnienia sfery finansowej, twierdząc, że pieniądze idą na rzemieślników. Ale skoro pieniądze zostają wydane na stworzenie minaretu, to znaczy, że wydane zostają na Pani pracę artystyczną, na Pani promocję, mocny punkt w biografii itp.itd.

  Kolejne pytanie â�� gdzie głębia Pani projektu, dlaczego według Pani nie jest on płytki, skoro to minarecik i już, bez znaczeń, bez czegokolwiek. Skoro obiera go Pani ze znaczeń, symboliki, kontekstów, to z jakiej racji ma on nazywać się dziełem sztuki, a Pani artystką? (choć w innym miejscu słyszymy jak Pani mówi o wielości kontekstów i znaczeń). Czyli pozostaje zwykła replika meczetu. I to Pani, a nie my działa jak pasożyt, przywożąc z podróży pocztówkę z Jenin za ponad 500 tys. (nasze skromne, a nie tak efekciarskie projekty, realizujemy tylko i wyłącznie z własnych środków). Pani projekt sięga GŁĘBOKO po GRUBE pieniądze na obiekt drażniący oko mieszkańców. Sądy w mediach poznańskich są też nie bez znaczenia â�� w końcu między innymi dla autorów tych komentarzy podobno robi Pani ten projekt:

  "Ten projekt to totalny bezsens i zachcianka "artystki". Poznań ani nie posiada tak licznej grupy muzułmańskiej, ani nie ma historii związanej z Arabami. Zdecydowane "NIE" dla tego projektu. Jeśli musi powstać, to niech sfinansuje go ta wielka społeczność muzułmańska, a nie zwykli podatnicy." hsp

  "lepiej przerobic ten komin na falusa też jest ekumeniczny .W Indiach falus jest czczony w buddyzmie" Abramow

  Dość wydawania pieniędzy zrabowanych podatnikom przez socjalistyczne władze na socjalistyczne projekty "artystów". Jeśli autorka projektu chce prowokować i przez ciało obce wywoływać spięcia mentalne - niech zrobi sobie kupę na sofie w salonie i zaprosi gości na taki performance. Podatnika nic to nie będzie kosztowało, a goście powiedzą jej co o niej myślą (chyba, że to takie samie "mózgi" jak ona). Tu jest Poznań - tu się ciężko pracuje, a pieniądze sami wiemy na co wydawać. (Nie) rewolkon

  Projekt JR tworzy skojarzenie pomiędzy islamem a tolerancją, koegzystencją itp. Tymczasem islam głosi wyższość muzułmanów nad innymi i potrzebę dominacji. Dlatego projekt uważam za dezinformację i robienie wody z mózgu. (Nie) mlach

  Palma w Warszawie to lipna tandeta. Kolejny kicz w Poznaniu? To ma być sztuka? Może jeszcze mam się modlić do jakiegoś Machometa czy innego Świętopełka? moherek

  "Przede wszystkim minaret nie jest żadnym religijnym symbolem. To po prostu właściwy dla muzułmańskiej kultury element architektoniczny. " Kto o zdrowych zmysłach wpadł na tak genialną opinię? :D ........ i tak ogólnie to prócz zgarniających kasę za projekt, wszelakie opinie, ekspertyzy jest potrzebne?!!!!!!! yvanka666

  Autorka pomysłu musi mieć naprawdę ostre "parcie na szkło", bo w całym pomyśle nie chodzi o nic innego jak promocję jej nazwiska. Może powinna się wysadzić pod tym minaretem? Wtedy miałaby większe szanse na zaistnienie w mediach, a może i w podręcznikach historii sztuki. Jarek z Katowic

  Itp.itd

  Trzeba tu dodać, iż większość wyrażanych przez ludzi opinii jest zdecydowanie na nie(wg sondaży budowie minaretu sprzeciwia się ponad 75% poznaniaków )
  I tu nasuwa się pytanie: Czy wbrew opinii poznaniaków, zamierza Pani dalej realizować ten projekt? Bo jeśli tak, to oznacza, że realizuje go Pani nie dla mieszkańców tego miasta, ale w celu własnej promocji, za pieniądze tych ludzi.


  Pozdrawiamy!
  The Krasnals
  http://thekrasnals-pl.blogspot.com/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  protest przeciwko minaretowi

  miron z wildy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Do Pani Artystki,

  Jako Poznaniak nie życzę sobie minaretu. Kaplica dla muzułmanów ok. Ale nie minaret. To jakaś Pani fanaberia, z którą narzuca się Pani prastaremu miastu. Ostrzegam, jak Pani...rozwiń całość

  Do Pani Artystki,

  Jako Poznaniak nie życzę sobie minaretu. Kaplica dla muzułmanów ok. Ale nie minaret. To jakaś Pani fanaberia, z którą narzuca się Pani prastaremu miastu. Ostrzegam, jak Pani zbuduje ten minaret to ja go wysadze w powietrze bummmm....

  miron zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  minneralna

  Jacuś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Rejkowska,no ale prawdziwe jej nazwisko,skonczyc z tym bez sensu to już za nudne-generalna ocena-nie ! i koncz wasc Panie, minerety niech buduja sobie w swych ogródkach -inny temat Poznań upada...rozwiń całość

  Rejkowska,no ale prawdziwe jej nazwisko,skonczyc z tym bez sensu to już za nudne-generalna ocena-nie ! i koncz wasc Panie, minerety niech buduja sobie w swych ogródkach -inny temat Poznań upada !!Oceniac odpowiedzialnych za sprawy miasta nie minerety.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Minaret - nie ma nic lepszego?

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Czy miasto musi ulegać artystycznej wizji, która nie jest nijak się ma do charakteru miasta i ambicjom zafascynowanej obcymi kulturami artystki? Czy poznańscy artyści nie mają czegoś lepszego do...rozwiń całość

  Czy miasto musi ulegać artystycznej wizji, która nie jest nijak się ma do charakteru miasta i ambicjom zafascynowanej obcymi kulturami artystki? Czy poznańscy artyści nie mają czegoś lepszego do zaproponowania i za mniejsze pieniądze? Zamiast minaretu mogliby np. zrobić tam coś w rodzaju latarni morskiej. Przypominało by to poznaniakom o związkach miasta z morzem a światło mogłoby wskazywać kierunki gdzie znajdują się historyczne skarby Poznania ( ratusz, katedrę, zamek Przemysława). Byłoby to zdecydowanie lepsze od "pseudo" minaretu". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EKUMENIZM?

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Ekumenizm to przypadkiem nie jest dialog między wyznaniami CHRZEŚCIJAŃSKIMI...?
  W ogóle bezsensowny pomysł. Co ma Islam do Poznania? Sensowniej byłoby Synagogę odnowić, bo jej stan to jest dopiero...rozwiń całość

  Ekumenizm to przypadkiem nie jest dialog między wyznaniami CHRZEŚCIJAŃSKIMI...?
  W ogóle bezsensowny pomysł. Co ma Islam do Poznania? Sensowniej byłoby Synagogę odnowić, bo jej stan to jest dopiero wstyd!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko nie z podatnków .....

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

  Tylko nie z podatników pięniędzy. Pieniądze z budżetu miasta nie są na "pomysła Ferdka Kiepskiego"
  "Róta co chceta, ale za swoje a nie za nasze".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debata ? Ale z mieszkancami m.Poznania !

  farys1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

  Debata trwa,co to znaczy?Komu tak bardzo zalezy na minarecie,ze lekcewazy zdanie i uczucia poznaniakow,forsujac ten porabany projekt zachodzi podejrzenie ze w gre wchodzi wielka kasa "na...rozwiń całość

  Debata trwa,co to znaczy?Komu tak bardzo zalezy na minarecie,ze lekcewazy zdanie i uczucia poznaniakow,forsujac ten porabany projekt zachodzi podejrzenie ze w gre wchodzi wielka kasa "na lewo".Powolywanie sie na arabistow,to robienie wody z mozgu.Jako obywatel m.Poznania protestuje przeciwko tym planom.W dalszym ciagu proponuje Rajkowskiej i Grobelnej "sztrykowanie na drutach" dla uspokojenia chorej wyobrazni.Czy w tej sprawie Grobelny macza palce?Czy Grobelna to rodzina prezydenta?Dlaczego Poznan chce realizowac plany z chorej wyobrazni niejakiej RAJKOWSKIEJ ? To skandal aby w kolebce chrzescijanstwa i polskosci budowac minarety i wprowadzac odmienne kulturowo akcentyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetarg

  Przetarg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Proponuję zorganizować przetarg na wykonanie tego projektu - w trybie projektuj i buduj.

  Kryterium wyboru - 100% cena.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo