Koncert Nine Inch Nails: Indywidualista z gwoździami

  Koncert Nine Inch Nails: Indywidualista z gwoździami

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Polscy fani rocka czekali na ten koncert 20 lat. We wtorek dowodzona przez Trenta Reznora grupa Nine Inch Nails po raz pierwszy odwiedzi nasz kraj i zagra na placu głównym MTP.
  Australia, rok 2007. Podczas koncertu Nine Inch Nails w Sydney wokalista Trent Reznor rzuca w stronę fanów pytanie: "Czy po naszej ostatniej wizycie w waszym kraju ceny płyt staniały?". "Nie!" - chórem odpowiada tłum. "W takim razie ściągnijcie je z internetu i dzielcie się nimi z przyjaciółmi, na przekór pazerności wytwórni płytowych!" - zagrzmiał w chórze oklasków Reznor.

  Skandalista, rockowy buntownik i jeden z największych wizjonerów muzyki pojawi się w Poznaniu we wtorek, by w ramach festiwalu Malta zagrać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich koncert ze swoją kapelą Nine Inch Nails. Będzie to ich pierwszy i jedyny występ w Polsce.


  Pięć lat temu wpływowy magazyn "Rolling Stone" umieścił Reznora na 94. miejscu listy stu najważniejszych muzyków w historii. I pomyśleć, że wokalista swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako... woźny. Reznor pracował na tym stanowisku w studiu nagraniowym Right Track Studios w Cleveland od połowy lat 80. W dzień sprzątał, doglądał sprzętu i wpuszczał artystów, w nocy, za zgodą swojego szefa, nagrywał swoje pierwsze utwory. Czy to za sprawą silnego indywidualizmu, czy też nowatorstwa nagrań, grunt, że Reznor nie mógł znaleźć muzyków, którzy dograliby swoje partie do jego kompozycji. Postanowił zatem wykonać je sam.

  A potem wszystko potoczyło się z górki. Nagrane pod szyldem Nine Inch Nails płyty "Pretty Hate Machine" i "Broken" odniosły w USA ogromny sukces artystyczny i finansowy. Choć twórczość Reznora nie należała do najłatwiejszych, szyb-0ko znalazła rzesze nie tyle fanów, co wręcz wyznawców. Tak naprawdę trudno się dziwić, bowiem muzyka Nine Inch Nails stanowiła od zawsze zamkniętą całość, rodzaj hermetycznego świata. Zbudowane na mrocznych obsesjach Reznora utwory troszkę na wyrost określane są mianem rocka industrialnego. Nine Inch Nails to wypadkowa ciężkich gitar i muzyki elektronicznej, podana w przystępny sposób.

  Trent Reznor nie stroni od kontrowersji. Nazwa jego zespołu (ang. Nine Inch Nails - dziewięciocalowe gwoździe) wzięła się od długości gwoździ, na których powieszono Chrystusa. Album "The Downward Spiral" został nagrany w Le Pig Studio, mieszczącym się w willi, w której banda Charlesa Mansona dokonała swojej słynnej zbrodni. Na teledysku do utworu "Closer" widzimy m.in. ukrzyżowaną małpę, z kolei w klipie do "Starsuckers inc." Reznor strzela do zdjęć Mariah Carey i wokalisty Limp Bizkit, do Freda Dursta. Ot, niewinny prztyczek w stronę muzycznego establishmentu...

  Nine Inch Nails słyną z efektownych wizualnie koncertów, kończących się często publiczną demolką sprzętu, dokonywaną przez zespół. Choć akurat w ich przypadku trudno mówić o zespole - to na dobrą sprawę projekt wyłącznie Trenta Reznora, który na poszczególne trasy po prostu dobiera sobie zaprzyjaźnionych muzyków. I nadal nie zmienił swoich przyzwyczajeń - wszystkie ścieżki do piosenek nagrywa sam.

  Muzyka na Malcie
  23 czerwca (wtorek)

  Nine Inch Nails + Alec Empire, teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, godzina 22 (wejście od 18), bilety: 95, 150 zł
  Ye Solar, Pasaż Kultury (Stary Rynek), godzina 23, wstęp wolny

  24 czerwca (środa)
  Snowman i goście, Pasaż Kultury, godzina 23, wstęp wolny

  25 czerwca (czwartek)
  Kormorany, Pasaż Kultury, godzina 17, wstęp wolny
  Zespół Reprezentacyjny, Pasaż Kultury, godzina 23, wstęp wolny

  26 czerwca (piątek)
  Mass Kotki, Arsenał (I piętro), godzina 17, wstęp wolny
  Thief, Pasaż Kultury, godzina 23, wstęp wolny

  27 czerwca (sobota)
  Pati Yang, Pasaż Kultury, godzina 21, wstęp wolny
  The Irrepresible, Pasaż Kultury, godzina 23, wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo