Awans do Euro 2010 pod znakiem zapytania

Paweł Pluta

Polska

Polska

Kiedy w 14. minucie polscy szczypiorniści prowadzili ze Szwecją 7:5, francuscy sędziowie podyktowali rzut karny dla biało-czerwonych. Do piłki podszedł Tomasz Tłuczyński, ale nie zdołał pokonać bramkarza Trzech Koron.
    Za chwilę Szwedzi, którzy grali wtedy w podwójnym osłabieniu, zdołali nam rzucić bramkę. Dwa razy ze skrzydła spudłował Patryk Kuchczyński, a nie mylili się goście i w 18. minucie przegrywaliśmy już 7:9. Od tego momentu Polacy cały czas gonili wynik.

Początek spotkania eliminacji do mistrzostw Europy nie zapowiadał nerwowej końcówki. Podopieczni Bogdana Wenty niesieni gorącym dopingiem kibiców w Hali Ludowej wygrywali po 5 minutach 3:0. Wydawało się, że Szwedzi, którzy już zapewnili sobie udział w Euro 2010 w Austrii, nie będą specjalnie przeszkadzać Polakom w walce o drugie, premiowane awansem miejsce. Okazało się jednak, że rywale nie przejdą obok tego spotkania.
    Polakom zaczęły drżeć ręce. Mnożyły się błędy, źle funkcjonowała obrona i choć w bramce dwoił się i troił Sławomir Szmal, to w 24. minucie przegrywaliśmy już 9:13. Bogdan Wenta poprosił wtedy o czas i biało-czerwonym udało skrócić się wynik na 13:14. Do przerwy przegrywaliśmy różnicą dwóch bramek, a w 41. minucie goście wygrywali 21:18.

Dopiero w ostatnim kwadransie nasz zespół zagrał jak na brązowych medalistów mistrzostw świata przystało. Do szwedzkiej braki zaczęli trafiać Krzysztof Lijewski i Karol Bielecki, a po rzucie Mateusza Jachlewskiego wyrównaliśmy na 24:24. W 56. minucie wygrywaliśmy 29:27, jednak chwilę później na ławce kar znalazło się aż trzech naszych reprezentantów! Szwedzi wykorzystali grę w przewadze i na 30 sekund przed końcem objęli prowadzenie 32:31. Trener Wenta poprosił o czas, a ostatnią akcję celnym rzutem zakończył Bartosz Jurecki.

- Dziękuję chłopakom za wolę walki, bo granie nie zawsze było ładne. Trzeba się cieszyć z tego punktu, bo mogło to inaczej wyglądać - mówił Bogdan Wenta.

Polska - Szwecja 32:32 (13:15)
    Widzów: 4500
    Sędziowali: Nordine Lazaar, Laurent Reveret (obaj Francja)

Polska: Szmal, Malcher - K. Lijewski 4 Kuchczyński 2, Jachlewski 3, Bielecki 4, Siódmiak 1, Wleklak 1, B.Jurecki 2, M. Jurecki 7, Tłuczyński 3, Jurkiewicz 2, M. Lijewski 2, Rosiński 1. Kary 16 min
    Szwecja: Sjostrand, Sandstrom - Gustaffsson 3, Andersson 5, Kallman 2, Karlsson 2, Lennartsson 1, Ekberg, Doder 7, Arrhenius, Carlen 1, Karlssson 1, Petersen 7, Bliznac 3. Kary 8 min
    Eliminacje ME 2010 - grupa I

Dotychczasowe mecze: Polska - Czarnogóra 30:20, Turcja - Rumunia 29:35, Rumunia - Polska 33:29, Szwecja - Turcja 42:18, Czarnogóra - Rumunia 35:33, Szwecja - Polska 27:24, Turcja - Czarnogóra 31:37, Rumunia- Szwecja 29:36, Czarnogóra - Szwecja 29:33, Turcja - Polska 20:30, Polska - Turcja 32:21, Szwecja - Czarnogóra 29:24, Czarnogóra - Turcja 33:26, Szwecja - Rumunia 26:26, Polska - Szwecja 32:32, Rumunia - Czarnogóra 27:28