Urban Legend: Poznań w legendzie

  Urban Legend: Poznań w legendzie

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za sprawą festiwalu Urban Legend mieszkańcy Poznania powinni mieć się na baczności, idąc w sobotę ulicami swego miasta…
  Rządy rozpoczną budzące grozę czarownice z Chwaliszewa, a zbrodnicze drzewo grasujące na placu Wolności zostanie schwytane w więzienną kulę. Powróci historia sierot ze Starego Rynku, a zniesławiony pręgierz obudzi wyobraźnię niejednego widza.

  W ponad dwudziestu miejscach artyści zaprezentują swoje projekty, będące odtworzeniem lub stworzeniem na nowo legend poznańskich. Spotkanie na jednym gruncie sztuki, historii miasta, a także konkretnych miejsc z nimi związanych jest niebywałą okazją do poznania Poznania na nowo. Inspiracją dla powstania festiwalu były legendy, gawędy, podania przekazywane z pokolenia na pokolenie. Umiejscowienie ich w konkretnych przestrzeniach miejskich przez współczesnych artystów, jest prowokacją, a także nadzieją na odmianę spojrzenia na Poznań.


  Dla pobudzenia naszej refleksji ożyją także dawno zapomniane kultowe miejsca. Park Sołacki na nowo rozkocha pary młode, a kino Bałtyk ponownie zabłyśnie blaskiem neonowego piękna. W sklepie mięsnym będzie można obejrzeć videoinstalację wychwalającą wielkopolską kiełbasę, a napis na budce z kurczakami przypomni słynną poznańską przedsiębiorczość.

  Artyści i organizatorzy zadbają także o edukację uczestników festiwalu. Przy każdym projekcie możemy liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy opowiedzą o zamyśle artysty.

  Całość festiwalu dopełni koncert gwiazdy You Tube Gracjana Roztockiego (wraz z muzykami z formacji Napent i Mr. Mama TV), który specjalnie na Festiwal napisał piosenkę o Poznaniu oraz impreza taneczna.

  Poszczególne projekty będzie można oglądać uczestnicząc w specjalnej autokarowej wycieczce szlakiem powołanych legend miejskich lub samodzielnie. Szczegółowy plan Festiwalu oraz wycieczki autokarowej na stronie www.urbanlegend.pl.

  Urban Legend
  Art Stations (ul. Półwiejska 42)

  wernisaż 28 maja o godzinie 19
  wystawa czynna od 29 maja do 30 sierpnia w godzinach 12-19
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo