Festiwal Ethno Port: Folk w portowej dzielnicy

  Festiwal Ethno Port: Folk w portowej dzielnicy

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czasy portu rzecznego nad Wartą w Poznaniu to zamierzchła przeszłość - podobnie jak źródła muzyki, którą na drugiej edycji festiwalu muzyki etnicznej zagrają wykonawcy ze świata.
  Ubiegłoroczna, debiutancka edycja Ethno Portu była sukcesem artystycznym - poza niestrawnym daniem, jakim okazał się występ Hindusa Panjabi MC, pozostali goście umieli zaintrygować polską publiczność swą często niełatwą, ale wyrastającą wprost z ich ojczyzn muzyką.

  Drugi Ethno Port zapowiada się równie ciekawie - piątek ma być swoistym dniem kobiet, w sobotę na dużej scenie zgrupowano wykonawców pobudzających do tanecznej zabawy, zaś niedzielne podsumowanie ma być wisienką na tym wielobarwnym torcie.

  DZIEŃ PIERWSZY
  Największa gwiazda tego wieczoru Mari Boine mieszka na północy Norwegii. Tradycją jej ludu Sámi, jest rytmiczna forma śpiewu - tzw.
  joikowanie. W piosenkach nie ma w nich podziału na zwrotki i refren - zbudowane są z powtarzanych kilkakrotnie krótkich fraz. Joikowanie wraz z użyciem szamańskiego bębna, jako elementu kultury niechrześcijańskiej, praktyki te były przez wiele stuleci zakazane.

  Kobiecy duet Iva Bittová & Lisa Moore zaprezentują na program "Noc na Ziemi", na który złożą się zarówno kompozycje kompozytorów klasycznych (Bartok, Bach, Dvořák, Ravel), jak i pieśni ludowe, kołysanki, a nawet utwory Randy Newmana i Johna Lennona.
  Joannę Słowińską pamiętać mogą fani... Piotra Rubika, którego wspomagała jako wokalistka. Być może nie wiedzą oni, że wokalistka ma swój folkowo -klubowo-jazzowy projekt, dwukrotnie uhonorowany mianem polskiej Folkowej Płyty Roku.

  DZIEŃ DRUGI
  Dzień zaczną w namiocie transowe dźwięki foramcji Alamut, której główną postacią jest dysponująca pieciooktawową skalą głosu wokalistka Asja. Zaraz po nich legenda muzyki świata - Ormianin Djivan Gasparyan, wirtuoz instrumentu duduk. Współpracą z nim chwalą się Sting, Lionel Richie i Peter Gabriel, a także twórcy kasowego przeboju kinowego "Gladiator", do którego Gasparyian dołożył sporo swych niezwykłych nut.

  Scena tętnić będzie taneczną energią za sprawą żywiołowej cygańskiej formacji Taraf De Haidouks oraz łączących folk z brzmieniami elektronicznymi Transglobal Underground. Pozostaje nadzieja, że tego pierwszego elementu będzie więcej.

  DZIEŃ TRZECI

  Bohater dnia to Malijczyk Habib Koité, o którego roli przypomni projekcja w Zamku, a następnie koncert na dużej scenie. Wraz z zespołem Bamada wykona on nadzwyczaj łatwo wpadające w ucho piosenki, w których słychać wpływy bluesa i flamenco.

  Z kolei Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich, która w swej twórczości zbliża się do muzyki improwizowanej. Jej francuska grupa L'Hijâz'Car pochodzi ze Strasburga. Polskim akcentem będzie tego dnia występ Żywiołaka - zespołu, którego twórczość niekiedy nazywana jest... folk-metalem.


  Program festiwalu
  12 czerwca (piątek)

  19.00 - SLOWINSKA.ART.PL, scena główna
  20.45 - IVA BITTOVÁ & LISA MOORE, namiot
  22.15 - MARI BOINE, scena

  13 czerwca (sobota)
  17.00 - ALAMUT, namiot
  19.00 - DJIVAN GASPARYAN, namiot
  20.30 - TARAF DE HAIDOUKS, scena
  22.30 - TRANSGLOBAL UNDERGROUND, scena

  14 czerwca (niedziela)
  16.00 - pokaz filmu "Feel Like Going Home", Sala Wielka CK "Zamek" (ul. Św. Marcin 88/92), 17.00 - koncert finałowy warsztatów, namiot
  19.00 - ŻYWIOŁAK, scena
  20.45 HABIB KOITÉ & BAMADA, scena
  22.45 HOURIA AICHI & L'HIJÂZ'CAR, namiot

  Dojście do sceny i namiotu w starym korycie Warty od ulicy Czartoria. Bilety: 50 zł (karnet), 25 zł (bilet jednodniowy)
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo