Galeria Piekary: Awangardowy macho-futbolista

  Galeria Piekary: Awangardowy macho-futbolista

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  We wtorek Galeria Piekary zaprasza na wernisaż prac Zbigniewa Sosnowskiego - jednego z ważniejszych artystów powojennych.
  Czołowa postać neoawangardy artystycznej lat 70. Twórca filmów i fotografii, performer, malarz, realizator eksperymentalnych prac z dźwiękiem oraz obrazów opracowanych komputerowo - oto Sosnowski.

  Wystawa "Goalkeeper forever" prezentuje najważniejsze dokonania artysty. Rozpoczęło się 1975 roku, gdy na głośnej wystawie Aspekty Nowoczesnej Sztuki Polskiej, której był organizatorem, artysta po raz pierwszy pokazał serię prac "Goalkeeper". Prezentowane fotografie, film oraz slajdy o tym samy tytule stały się przełomem w karierze artysty.

  Wystawa pokazuje, w jaki sposób we współczesnym świecie kreuje się mit sportowca, bożyszcza kobiet i ulubieńca tłumów. Jak twierdzi artysta, cały cykl nie był zaplanowany, był on spontaniczną reakcją na rozwijającą się kulturę mass mediów. Bramkarz w garniturze z cygarem oraz kobiety na zdjęciach i filmach Zdzisław Sosnowski tłumaczy w ten sposób: gdy postawimy w bramce mężczyznę, a w rolę gracza wcielimy kobietę, wywiąże się miedzy nimi napięcie seksualne, flirt, gra, która jest naturalna w relacjach damsko-męskich. W ten niecodzienny sposób autor przenosi realia sportu - piłki nożnej na płaszczyznę kontaktów między kobietą a mężczyzną. To właśnie te dwie gry najmocniej odciskają swe piętno na współczesnej kulturze.

  Na wystawie zostanie zaprezentowany także cykl fotografii oraz film "Robokeeper" z 2009 roku - najnowsza realizacja Sosnowskiego. Jest ona kontynuacją wcześniejszych dokonań artysty, podejmujące ludyczny charakter autokreacji, tak obecnej we współczesnym świecie.
  Sosnowski podejmuje dialog ze współczesnym statusem sztuki, a jej historycznymi naleciałościami. Kreując postać bramkarza, nawiązuje do sytuacji obecnej w latach 70., gdy w kulturze polskiej dominował popularny obraz sportowca- gwiazdora. Całości ekspozycji towarzyszy wydana przez Galerię Piekary publikacja - autorska książka Zdzisława Sosnowskiego, pod tytułem "Goalkeeper Forever".

  Zdzisław Sosnowski
  "Goalkeeper forever"
  Galeria Piekary (ul. Piekary 5)
  wernisaż 9 czerwca o godzinie 19, wystawa czynna do 30 czerwca, od godziny 11-16
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo