Wielkopolska: O prawa pacjenta w szpitalach zadbają...

  Wielkopolska: O prawa pacjenta w szpitalach zadbają rzecznicy

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  We wszystkich wielkopolskich szpitalach będą działać rzecznicy praw pacjenta. Z taką inicjatywą wystąpił wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia w Poznaniu. NFZ podpisał dzisiaj w tej sprawie list intencyjny z przedstawicielami największych w regionie organizacji skupiających menadżerów ochrony zdrowia.
  - Szpitale decyzję o powołaniu rzecznika podejmą dobrowolnie - tłumaczy Zbigniewa Nowodworska, dyrektor WOW NFZ w Poznaniu. - My natomiast zobowiązujemy się wziąć na siebie koordynację działań rzeczników, koszty związane z przygotowaniem , drukiem i dystrybucją materiałów przeznaczonych dla pacjentów.

  Rzecznik praw pacjenta miałby być znany całemu personelowi szpitala, by w sytuacji konfliktowej lub problemowej każdy mógł bez wahania wskazać do kogo pacjent lub jego rodzina ma się zwrócić.

  Pomysł wielkopolskiego NFZ spotkał się z dobrym przyjęciem wśród przedstawicieli szpitali. - Dzięki rzecznikowi pacjenci oraz ich rodziny będą mieli łatwy i szybki dostęp do informacji ich interesujących - mówił Jacek Łukomski, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Poznaniu, prezes Wielkopolskiego Związku Zakładów Opieki Zdrowotnej - Organizacja Pracodawców.

  - Rolą rzecznika ma być z jednej strony rozwiązywanie problemów, których nie udało się rozwiązać na poziomie oddziału szpitalnego - mówił prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego im.K.Marcinkowskiego w Poznaniu . - Z drugiej pomoc pacjentowi i jego rodzinie w rozwiązywaniu sytuacji, często pozamedycznych, z którymi sobie nie radzą.

  - Jest to sposób na rozładowanie napięć i wątpliwości jakie miewają pacjenci - dodał Zyszko Przybylski, prezes zarządu Porozumienia Szpitali Przekształcanych w Spółki Prawa Handlowego. - I zdecydowanie ma wpływ na pozytywny odbiór placówki.

  - Trudno jest często na poziomie województwa rozstrzygnąć problemy powstałe w placówce powiatowej - dodał Włodzimierz Pilarczyk, prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych . - Osobie będącej na miejscu przyjdzie to łatwiej.

  Inicjatywa NFZ związana jest z wejściem w życie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo