Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jak radzić sobie z żebractwem - konferencja

Katarzyna Kamińska
Żebractwo jest zjawiskiem towarzyszącym ludziom od wieków - powiedziała dr Kazimiera Król, z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu. - I od wieków trwa z nim walka.

W Poznaniu spotkali się dzisiaj przedstawiciele organizacji rządowych, pozarządowych, sądu, policji, straży miejskiej i straży granicznej z Krakowa, Wrocławia, Poznania i Berlina. Rozmawiali o sposobach radzenia sobie z żebractwem.

W Poznaniu od 2008 roku realizowany jest program przeciwdziałania procederowi żebractwa na terenie miasta. - Mamy już to zjawisko w Poznaniu zdiagnozowane - mówiła dr Król. - Znamy dobrze osoby trudniące się tym procederem
.
Hasłem programu jest "Nie daję, nie biorą". Dawanie jałmużny tylko na pierwszy rzut oka jest formą pomocy osobie żebrzącej. Najczęściej bowiem ten sposób zarobkowania nie wynika z trudnej sytuacji, tylko jest wyborem żebrzącego. Dzieci zbierające pieniądze najczęściej zaś są do tego zmuszane.

Aby to zjawisko ograniczyć, niezbędna jest kompleksowa pomoc socjalna. Poznański program działania takie przewiduje. W Poznaniu jest około 150 żebraków. Badaniem ich sytuacji mają się zająć specjalne patrole składające się z nieumundurowanych strażników miejskich oraz pracowników socjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski