Menu Region

Najcięższe wady kręgosłupa zoperują ortopedzi

Najcięższe wady kręgosłupa zoperują ortopedzi w Poznaniu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Danuta Pawlicka

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Ortopedzi dziecięcy z Poznania, jako pierwsi w Polsce, zastosowali nowatorską metodę, która radzi sobie z najcięższymi skrzywieniami kręgosłupa. Rozbudzili tym nadzieję polskich nastolatków, którzy do tej pory mogli liczyć tylko na powierzchowną, estetyczną, korektę deformacji.
Wrodzone wady kręgosłupa negatywnie wpływają na rozwój organizmu u młodych ludzi. Już do końca życia odczuwają oni bowiem skutki deformacji, która zakłóca między innymi pracę płuc i serca. Dla tych organów jest po prostu zbyt mało miejsca w zniekształconej klatce piersiowej, okolonej pozrastanymi żebrami i nieprawidłowo wygiętym kręgosłupem. W wyniku wady kręgosłupa płuca nie są w stanie dostarczać tyle tlenu, ile potrzebuje rozwijający się organizm.
Teraz jednak to się zmieni.

- Wykonywane operacje plastyczne poprawiały tylko wygląd, ale nie polepszały pojemności klatki - opowiada profesor Andrzej Szulc, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Poznaniu. - My operujemy równocześnie kręgosłup oraz klatkę piersiową - podkreśla prof. Szulc.

Do tej pory największy problem dla ortopedów stanowił dolny odcinek kręgosłupa. W Polsce nie był on w ogóle leczony. Teraz to się jednak zmieniło. Wszystko za sprawą dr. hab. Tomasza Kotwickiego, który opanował sposób naprawy z użyciem implantów i wprowadził go do ortopedycznej praktyki.

Dzięki temu Magda, jedna z pacjentek poznańskiej kliniki, może już bez żadnych problemów się poruszać, choć zabieg kręgosłupa przeszła zaledwie kilka dni temu. Zniknęły jej wystające łopatki, a żebra dziewczyny zostały wreszcie ustawione we właściwej pozycji.

- Deformacja zewnętrzna stała się prawie niewidoczna - tłumaczy dr hab. Tomasz Kotwicki i demonstruje na plecach dziewczynki "eleganckie" szwy.
Na pełny powrót do zdrowia nastolatka musi jednak jeszcze trochę poczekać. Dziewczyna jest obecnie rehabilitowana i ćwiczy prawidłowy oddech, którego musi się dopiero nauczyć.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nacisk na płuca i serce

+66 / -63

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

śpiechu (gość)  •

to jest moja jedyna nadzieja na normalne życie, dokładnie mam to samo skolioza, problem z oddychaniem i kołatanie serca , jakiś koszmar;///////

odpowiedzi (0)

skomentuj

nieudana operacja

+92 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

weronika (gość)  •

radzę Ci żebyś nie wybierała się na operację do tego lekarza...potrafi tylko zniszczyć człowiekowi życie i bez żadnych wyrzutów sumienia żyć dalej!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Maciej (Kutno)

+72 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

skolioza (gość)  •

Ja tego profesora to podziwiam on naprawdę jest wielki 10 lat temu dokonał cudu z moim kręgosłupem z czego mu jestem bardzo wdzięczny , miałem 100 stopni skrzywienia albo i nawet trochę więcej teraz mam chyba koło 50 stopni z operował mnie jeszcze tymi starszymi implantami to znaczy śruby ETC z tytanu czy jakoś tak operacja była robiona dwoma etapami jestem z tej operacji zadowolony jednak byłem niedawno w tej klinice miałem taki krótki zabieg i teraz zamierzam sobie całkowicie pousuwać te wypukłości na plecach profesor Kotwicki powiedział że jest to możliwe po wyćwiczeniu spirometrii . Chciałem się dowiedzieć czy po tej nowatorskiej operacji kręgosłup nie opada i jest się wtedy wyższym czy ten dolny garb zniknie całkowicie i nie chodzi mi o ból tylko o sam efekt nowatorskiej operacji to znaczy wygląd itp . pozdrawiam .:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Skolioza przed operacją

+35 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wena23 (gość)  •

mam 14 lat i mam skoliozę dwustronną na górze 35 stopni a na dole 44 . mam mieć operację . bardzo się jej boje :( czy ta operacja może się niepowieść??

odpowiedzi (0)

skomentuj

ocena

+47 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kasia. (gość)  •

nienawidzę tego człowieka..przez niego jestem kaleką!!

skomentuj

...

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wena23 (gość)  •

jak to kaleką?? ;/ co operacja się nie powiodła ? ;/

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziekuje

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Miska (gość)  •

Witam ;). A ja sobie cenie prof. Kotwickiego, bo przeszlam u niego 12 operacji na kręgosłup. Mialam 164 stopni skrzywienia. Wszystkie operacje odbyły sie prawidłowo. Jakby nie prof. Kotwicki to bym dziś jedzila na wuzku. Pozdrawiam :)

odpowiedzi (0)

skomentuj