Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcięższe wady kręgosłupa zoperują ortopedzi w Poznaniu

Danuta Pawlicka
Dr Tomasz Kotwicki i jego pacjentka Magda, która przeszła nowatorską metodę leczenia kręgosłupa
Dr Tomasz Kotwicki i jego pacjentka Magda, która przeszła nowatorską metodę leczenia kręgosłupa fot.marek zakrzewski
Ortopedzi dziecięcy z Poznania, jako pierwsi w Polsce, zastosowali nowatorską metodę, która radzi sobie z najcięższymi skrzywieniami kręgosłupa. Rozbudzili tym nadzieję polskich nastolatków, którzy do tej pory mogli liczyć tylko na powierzchowną, estetyczną, korektę deformacji.

Wrodzone wady kręgosłupa negatywnie wpływają na rozwój organizmu u młodych ludzi. Już do końca życia odczuwają oni bowiem skutki deformacji, która zakłóca między innymi pracę płuc i serca. Dla tych organów jest po prostu zbyt mało miejsca w zniekształconej klatce piersiowej, okolonej pozrastanymi żebrami i nieprawidłowo wygiętym kręgosłupem. W wyniku wady kręgosłupa płuca nie są w stanie dostarczać tyle tlenu, ile potrzebuje rozwijający się organizm. Teraz jednak to się zmieni.

- Wykonywane operacje plastyczne poprawiały tylko wygląd, ale nie polepszały pojemności klatki - opowiada profesor Andrzej Szulc, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Poznaniu. - My operujemy równocześnie kręgosłup oraz klatkę piersiową - podkreśla prof. Szulc.

Do tej pory największy problem dla ortopedów stanowił dolny odcinek kręgosłupa. W Polsce nie był on w ogóle leczony. Teraz to się jednak zmieniło. Wszystko za sprawą dr. hab. Tomasza Kotwickiego, który opanował sposób naprawy z użyciem implantów i wprowadził go do ortopedycznej praktyki.

Dzięki temu Magda, jedna z pacjentek poznańskiej kliniki, może już bez żadnych problemów się poruszać, choć zabieg kręgosłupa przeszła zaledwie kilka dni temu. Zniknęły jej wystające łopatki, a żebra dziewczyny zostały wreszcie ustawione we właściwej pozycji.

- Deformacja zewnętrzna stała się prawie niewidoczna - tłumaczy dr hab. Tomasz Kotwicki i demonstruje na plecach dziewczynki "eleganckie" szwy.
Na pełny powrót do zdrowia nastolatka musi jednak jeszcze trochę poczekać. Dziewczyna jest obecnie rehabilitowana i ćwiczy prawidłowy oddech, którego musi się dopiero nauczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski