Prezydent będzie na Lednicy

  Prezydent będzie na Lednicy

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Już w sobotę XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych pod Bramą III Tysiąclecia na Lednicy, po raz pierwszy z udziałem prezydenta RP. Dziś rozpocznie się budowa sektorów na polach lednickich, które mają 36 hektarów.
  - Jest co robić, bo to tak naprawdę trzy czwarte Watykanu - śmieją się organizatorzy. Dlatego na Lednicę przyjedzie kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju. W czwartek pola mają już być gotowe.

  Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem "Rozpoznaj czas". - Dziś na nic nie mamy czasu. Jesteśmy zapracowani, robimy dziesiątki kursów, a zapominamy o rzeczach najważniejszych, jak choćby rozmowa z drugim człowiekiem czy modlitwa - tłumaczy ojciec Jan Góra, duszpasterz akademicki i pomysłodawca spotkań na Lednicy.

  Aby codzienny kontakt młodych z Bogiem ułatwić, dominikanie przygotowali ponad 50 tysięcy brewiarzy, które zostały wydrukowane dzięki darowiznom z całej Polski. Ojciec Jan Góra uważa, że druk tak wielu egzemplarzy jest wydarzeniem na skalę światową. - Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno przyznać mi medal - żartuje ojciec Jan.

  - Lednicka Liturgia Czasu jest wypełnieniem testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II - napisał we wstępie do brewiarza arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

  Spotkanie młodych pod Bramą Rybą rozpocznie się 6 czerwca o g. 17

  Brewiarz to nie jedyny gadżet tegorocznej Lednicy. Każdy pielgrzym dostanie małą butelkę zamykaną korkiem z logo ośrodka nad Lednicą i wizerunkiem Chrystusa. Taka butelka idealnie nadaje się na przykład na przechowywanie w domu wody święconej. Młodzież otrzyma także krzyże świętego Damiana od ojców franciszkanów, którzy w tym roku obchodzą 800. rocznicę założenia zakonu. W tym roku organizatorzy liczą na przyjazd co najmniej 80 tysięcy pielgrzymów.

  Lednica po raz pierwszy będzie miała charakter międzynarodowy, bo za pośrednictwem episkopatów poszczególnych krajów dominikanie wysłali zaproszenie do młodzieży z całej Europy. Będą delegacje z Niemiec, Hiszpanii, a nawet Białorusi. Wśród pielgrzymów po raz pierwszy znajdzie się prezydent RP. Lech Kaczyński przyjedzie 6 czerwca.

  - Prezydent przyjedzie jako pielgrzym, a nie polityk. Zaproszenie wysłaliśmy już rok temu, kiedy nikt nie myślał o wyborach - podkreśla ojciec Jan.

  Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 17. Prezydent zjawi się około godziny 20. Jak zawsze, nabożeństwo zakończy się przejściem przez Bramę III Tysiąclecia w nocy z sobotę na niedzielę.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo