Zwiefka kontra redemptoryści w Poznaniu

  Zwiefka kontra redemptoryści w Poznaniu

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tadeusz Zwiefka, europoseł Platformy Obywatelskiej, pozwał w trybie wyborczym Warszawską Prowincję Redemptorystów, do której należy Radio Maryja. W sobotę sąd w Toruniu podjął decyzję, że sprawą zajmie się poznański wymiar sprawiedliwości.
  Tadeusz Zwiefka jest eurodeputowanym z województwa kujawsko-pomorskiego, ale od wielu lat związany jest z Wielkopolską. To na poznańskim UAM ukończył prawo i tu pracował. Mieszka w Puszczykowie pod Poznaniem. To był właśnie meldunek jest powodem, dla którego wyrok w sprawie Zwiefka kontra ojcowie redemptoryści wyda sąd w Poznaniu. - Mam nadzieję, że najpóźniej we wtorek sprawa znajdzie swój finał. Decyzja sądu jest zrozumiała, aczkolwiek nie musiała taka być - mówi Tadeusz Zwiefka.

  Europoseł pozwał w trybie wyborczym Warszawską Prowincję Redemptorystów, właściciela Radia Maryja. Chodzi o audycję "Leksykon eurowyborczy" prowadzoną przez znanego z radykalnych poglądów Jerzego Roberta Nowaka. Publicysta krytykuje w niej wybranych kandydatów z list PO i lewicy. Zwiefce zarzucał między innymi, że sprzeciwił się wpisaniu rotmistrza Witolda Pileckiego do dokumentu Parlamentu Europejskiego "Świadomość europejska - totalitaryzm" i ustanowieniu 25 maja (wtedy zginął Pilecki) Dniem Walki z Totalitaryzmem. Jerzy Robert Nowak przypomniał także reportaż niemieckiej telewizji RTL, według której zamiast uczestniczyć w obradach, europoseł pobrał dietę poselską i wyjechał do Polski.

  Tadeusz Zwiefka przyznaje, że w głosowaniu nad sprawą rotmistrza Pileckiego, członkowie PO popełnili błąd, ale szybko go naprawili, zgłaszając odpowiednią poprawkę. Sprawa diet dotyczyła zaś dnia, w którym obrady parlamentu się nie odbywały. Dlatego pozwał do sądu właściciela Radia Maryja.

  Na rozprawę do Poznania na pewno przyjedzie europoseł Tadeusz Zwiefka. Natomiast nie ma co raczej liczyć na to, że w stolicy Wielkopolski zjawi się dyrektor Radia Maryja - ojciec Tadeusz Rydzyk czy prowincjał redemptorystów - ojciec Ryszard Bożek. Na sobotniej rozprawie zakon reprezentowały dwie pełnomocniczki, które uważają, że audycja nie miała charakteru wyborczego. Innego zdania są prawnicy europosła, którzy zwracają uwagę, że Jerzy Robert Nowak wyraźnie nawiązywał w audycji do wyborów do Parlamentu Europejskiego.

  - Wyborcy, zapamiętajcie nazwisko Tadeusza Zwiefki. Ogłaszam alarm dla polskich patriotów - przekonywał publicysta, który w swojej audycji krytykował także Jerzego Buzka (PO) czy Wojciecha Olejniczaka (SLD).

  Europoseł Zwiefka jest jednak jedynym, który skierował sprawę do sądu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo