Wystawa: Linia kobiecego kształtu

  Wystawa: Linia kobiecego kształtu

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sławę światowego designu, Patricię Urquiolę, zobaczymy na otwarciu wystawy "Purely Porcelain" w Muzeum Sztuk Użytkowych.
  Ojej styczniowej wystawie "Purely Porcelan" w Design Museum w Londynie mówi się do dzisiaj. I to nie bez powodu. Patricia Urquiola to ikona współczesnego design'u. Jej twórczość wielokrotnie była nagradzana na arenie międzynarodowej, a jej prace oglądać można m.in. w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA. Jest znana przede wszystkim jako projektantka mebli - by wspomnieć współpracę z B&B Italia, Moroso, czy De Padova.

  W Poznaniu, artystka zaprezentuje serię prac porcelanowych. Miękkie, "pełne" linie oraz florystyczny, inspirowany naturą dekor to cechy charakterystyczne stylu Patrici. Wystawa przedstawia cały proces od koncepcji, poprzez produkcję, do gotowego produktu.
  Dzięki współpracy z Rosenthal, Urquiola po raz pierwszy miała okazję pracować przy kreowaniu porcelany. A jest to tworzenie, które cieszy, bo jak sama mówi, "porcelana jest tworzywem małym, jeśli chodzi o sam proces twórczy, ale staje się większym wyzwaniem w estetycznym i emocjonalnym odbiorze".

  Organizatorzy zapewniają, że oprócz ekspozycji i twórczego procesu ich powstania mają zamiar zaprezentować inne sfery twórczości artystki. A jest co pokazywać, bowiem Patricia, kształtując warsztat pracy pod okiem ojca włoskiego designu Achilla Castiglionego, wypracowała własny, niepowtarzalny styl. Uwodzicielski, zmysłowy, a zarazem inspirowany codziennością. Ta niepowtarzalna projektantka, subtelnie wykrada życiu co najpiękniejsze i z typowym sobie zapałem wpisuje to w projekty. Bo pomysłów tej artystce nie brakuje.

  Jak przystało na prawdziwą Baskijkę, uparta, pełna pasji. Jej przyjaciele mówią, że idzie przez życie jak huragan. Także projektanci nie raz doświadczyli jej temperamentu. Gdy ludzie z B&B Italia zamawiali u niej nową kolekcję, podkreślając, jaka ma być seksowna i zmysłowa, Patricia poklepała się po biodrach i powiedziała, że może zaproponować tylko to, czyli swoje zbędne kilogramy. Tak powstały puszyste, o opływowych kształtach fotele i sofy "Fat Fat".

  To tylko jeden z wielu przykładów jej niepokornego charakteru. Uparcie sięga po coraz śmielsze pomysły i wyzwania. W 2001 roku założyła własne studio projektowe i śmieje się, że każdego wieczoru długo zwleka, zanim wreszcie zgasi światło, bo przecież, jak mówi - "jest tyle rzeczy do zrobienia".

  Hiszpański temperament i kobieca intuicja zamknięta w formę. Dajmy się uwieść!

  Patricia Urquiola
  "Purely Porcelain"
  Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1)
  otwarcie wystawy 2 czerwca o godzinie 12, wystawa czynna do 30 czerwca
  bilety: 3, 5 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo