Psi nos wykrywa raka płuca i piersi

  Psi nos wykrywa raka płuca i piersi

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Polscy naukowcy szkolą psy, które w wydechu człowieka wykrywają nowotwory złośliwe. Celem ich prac jest wykorzystanie psich zdolności do tanich i powszechnych badań profilaktycznych na masową skalę. Czeka nas przyszłość służby zdrowia z owczarkiem?
  Pies posiada 220 mln receptorów węchowych, człowiek ma ich tylko 5 mln
  - Wybraliśmy do szkolenia psy, które wykrywają markery zapachowe raka płuca i piersi, bo badanie tego pierwszego nowotworu jest kosztowne, a mammografia piersi wykazuje ok. 30 proc. fałszywych wskazań - tłumaczy prof. Tadeusz Jezierski z Instytutu Genetyki Roślin i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą.

  Psy do "służby onkologów" szkoli się podobnie, jak te, których dzisiaj poznańska policja używa do wykrywania narkotyków. Zwierzę także jest nagradzane za prawidłowe wskazanie wzorcowej próbki zapachowej. W laboratorium nau kowców testem jest zapach wydechu osoby chorej na jeden z nowotworów. Policjanci używają do tego samego celu substancji z długiej listy narkotyków.

  - Człowiek nie wymyślił jeszcze maszyny, która zastępuje psi nos - mówi mł. aspirant Włodzimierz Jujeczka z miejskiej Komendy Policji w Poznaniu, treser psów z 28-letnią praktyką, który demonstruje nam umiejętności swojego "podwładnego" labradora Alko.
  Możemy więc obserwować, jak spokojne zwierzę zmienia się nagle w detektywa, gdy tylko wkracza na pole minowe, czyli do pomieszczenia z ukrytą próbką haszyszu.

  - Już jego zachowanie wskazuje, że wychwycił w powietrzu, dla nas niewyobrażalnie mały, zapach narkotyku - objaśnia aspirant.
  Zwierzę może w identyczny sposób reagować na obecność komórek chorobowych.

  - Pies szkolony przez naukowców, w trakcie wąchania różnych próbek, siada lub się kładzie przy tej z zapachem raka - opowiada prof. Tadeusz Jezierski. - Skuteczność metody określa się na poziomie 70-90 proc., a więc bardzo wysoko.
  Nauczenie zdolnego policyjnego zwierzaka takiej sprawności zwykle zajmuje około pół roku.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo