Sylwia B., dzieciobójczyni spod Krzyża spędzi rok w...

  Sylwia B., dzieciobójczyni spod Krzyża spędzi rok w więzieniu

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj poznański Sąd Okręgowy skazał dzieciobójczynię spod Krzyża na rok więzienia. Sylwia B. nie przyszła na ogłoszenie wyroku. Nie od razu więc dowiedziała się, że czeka ją rok więzienia.
  Sylwia miała wybór: mogła zatrzymać dziecko albo je oddać do adopcji
  - Oskarżona nie była karana, ale mimo podstaw do warunkowego zawieszenia, sąd orzekł karę bezwzględnego pozbawienia wolności - wyjaśniała sędzia Agnieszka Kędzierska. - Nie była nieporadną nastolatką ze schroniska dla bezdomnych. Jako 24-letnia dorosła kobieta, otoczona i akceptowana przez rodzinę, samodzielna zawodowo i życiowo mogła wybrać inne rozwiązanie, bezpieczne dla dziecka.
  Doskonale zdawała sobie sprawę z konsekwencji współżycia. Mimo tego nie skorzystała z różnych możliwości - od akceptacji syna po oddanie go do adopcji. Dziecko urodziło się zdrowe, nie mogło przerazić matki swoim wyglądem, dlatego sąd zdecydował, że sprawiedliwą karą będzie rok bezwzględnego pozbawienia wolności.

  Sylwia B. mieszka w małej wsi na północy Wielkopolski. W listopadzie 2007 roku zgłosiła się na pogotowie w Krzyżu Wielkopolskim. Jej stan wskazywał na poronienie lub przebyty poród. Podejrzenia potwierdzili lekarze szpitala w Trzciance. 5 listopada policjanci przeszukali dom Sylwii. Jej rodzina twierdziła, że dziewczyna nie była w ciąży. Funkcjonariusze znaleźli jednak zwłoki dziecka w przydomowym ogródku, przysypane ziemią i liśćmi. Zostao uduszone męską chustką do nosa, ciasno zawiązaną na szyi. Sylwia twierdzi jednak, że nie pamięta, co zrobiła. Jej proces rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku. Kiedy sąd zadał jej wówczas pytanie, czy przyznaje się do winy, powiedziała:

  - Nie wiem, czy mam się przyznać, bo nie pamiętam. Wyjaśniać też bym nie chciała, bo nie wiedziałabym, co powiedzieć - powiedziała Sylwia.
  Prokurator oskarżył ją o dzieciobójstwo, czyli szczególny rodzaj zabójstwa pod wpływem przeżyć związanych z porodem, kalectwem noworodka czy szczególnie trudną sytuacją życiową. Matce grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat. W takich procesach decydujące znaczenie ma opinia biegłych, którzy stwierdzają - bądź nie- stopień ograniczenia poczytalności, spowodowany porodem.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo