Kosz nie dla psich odchodów

  Kosz nie dla psich odchodów

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Właściciele psów w Poznaniu informują, że w wielu miejscach miasta brakuje koszy na śmieci, a te wyłożone folią (do których można wrzucić psie odchody), to w niektórych dzielnicach prawdziwa rzadkość. Okazuje się, że jest to obowiązek wszystkich zarządców nieruchomości.
  Choć te dane wielu poznaniakom wydają się mocno przesadzone - to jednak możliwe jest, że codziennie z miasta wywożonych jest około dziesięciu ton psich kup. Wystarczy przemnożyć szacowaną ich liczbę (od 30 tysięcy do nawet 50 tysięcy) przez... to, co zrobią.

  Takie ilości ekskrementów niosą ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Dlatego właśnie trwa nie tylko realizacja miejskiego programu "Kejter też poznaniak", ale przede wszystkim społeczna dyskusja, co można zrobić, ulepszyć, by Poznań nie śmierdział psimi kupami.

  - Poznań to piękne miasto, w którym odbywa się sporo międzynarodowych imprez. Niestety, na naszych ulicach jest jeden poważny problem - psie kupy - otwarcie stwierdził dr Mariusz Stawicki z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

  Wzrosły wskaźniki zachorowań na zoonozy (choroby wywoływane przez pasożyty odzwierzęce). W ubiegłym roku aż trzydzieści jeden osób chorych na toksokarozę korzystało ze specjalistycznej opieki Oddziału Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych szpitala przy ul. Przybyszewskiego. W 2006 było ich tylko 5.

  W psich odchodach występują drobnoustroje wywołujące wiele innych poważnych chorób (bąblowiec, yersinia, salmonella, campylobacter). Niestety, medycyna zna przypadki złych diagnoz i prób leczenia innych chorób, gdy organizm zaatakowały właśnie pasożyty. Skutki mogą być widoczne nawet po wielu latach.

  - Trzeba przenosić na nasz grunt wzorce europejskie. Tam wszędzie w parkach są wyłożone ogólnodostępne woreczki na psi kał - podkreśla prof. Hanna Mizgajska - Wiktor z Zakładu Biologii i Ochrony Środowiska AWF. I podkreśla dwa podstawowe aspekty walki o czystość w mieście - estetyczny i zapobieganie epidemiom.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo