Pątnicy pójdą i zapłacą mandat?

  Pątnicy pójdą i zapłacą mandat?

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolskie piesze pielgrzymki na Jasną Górę stoją w tym roku pod dużym znakiem zapytania. Wszystko za sprawą rozporządzenia MSWiA z lipca zeszłego roku. Nakłada ono na osoby odpowiedzialne za przemarsz pielgrzymów, obowiązkowe szkolenie z zakresu ruchu drogowego.
  A na to potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych w wielkopolskich diecezjach. Dla wolontariuszy i organizatorów to zbyt duży wydatek, ale dla nikogo litości nie będzie.

  - Rozporządzenie mówi, że osoby, które chcą zatrzymywać ruch, by przepuścić kolumnę pielgrzymów, muszą mieć odpowiednie szkolenie - nie zostawia złudzeń podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu.


  Dla wielu pielgrzymów nowe rozporządzenie jest niezrozumiałe. - Chodzimy z pielgrzymką już od wielu lat i do tej pory wszystko było w porządku - dziwi się Marcin Żółtowski, opiekun jednej z poznańskich grup pielgrzymkowych.

  Teraz o losie pątników może zadecydować niekorzystny przepis. Problem jest bardzo poważny, bo takie kursy trzeba robić co trzy lata. Czyli organizatorzy pielgrzymek muszą co kilka lat rezerwować określone kwoty. Szkolenia mają prowadzić Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. W Kaliszu już postanowiono, że wszyscy opiekunowie będą mogli zrobić kurs za jedyne 50 złotych. W Poznaniu czy Gnieźnie takiej regulacji nie ma. I stawki są kilka razy wyższe. Co zrobią organizatorzy pieszych pielgrzymek?

  - Przeszkolenie wszystkich opiekunów to czterdzieści tysięcy złotych - mówi ksiądz Dariusz Żochowski, dyrektor pieszej pielgrzymki w archidiecezji gnieźnieńskiej. - Trudno takie pieniądze wygospodarować, a nie chcemy obciążać uczestników ani młodzieży.

  Ks. Konrad Jędrzejczak, kapelan poznańskiej pielgrzymki próbuje uspokoić całą sytuację. - Jesteśmy w trakcie rozmów z policją. Jestem pewien, że nie będą oni ingerować w przemarsz, ani tym bardziej karać za utrzymywanie bezpieczeństwa - twierdzi kapelan.

  - Jeśli okaże się, że dana osoba kursu nie ma, to zostanie ukarana mandatem od 20 do 500 zł - ostrzega Borowiak.

  Na razie w Poznaniu pieniędzy na szkolenia nie ma. A przygotowanie jednej osoby kosztuje 290 złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dziwi mnie to

  Jermar2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  W Kościele są zdrajcy. Dziś o. Zięba brylował w telewizorze z Komorowskim przecież współodpowiedzialnym za to prześladowanie katolików. Przed Kosciołem stoi poważne zadanie polegające na...rozwiń całość

  W Kościele są zdrajcy. Dziś o. Zięba brylował w telewizorze z Komorowskim przecież współodpowiedzialnym za to prześladowanie katolików. Przed Kosciołem stoi poważne zadanie polegające na wyeliminowaniu ze swoich szeregów politykierów w sutannach, takich jak o. Zięba. Gdybym go jeszcze widywał przy ołtarzu, ale nie, tylko z politykami PO. A w wśród nich prym wiodą wrogowie kościoła: Palikot, Kutz i cała armia ateistów. Pielgrzymki padną przez PO chociaż przetrwały komunę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ***

  amalia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  http://www.worldwebnewspapers.com/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ererf

  ef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  http://pavel1988.mybrute.com

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO gorsze od komuny

  posen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  walczą z katolikami i uciskają biednych

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo