Pożyczka poza bankiem bywa horrendalnie droga

  Pożyczka poza bankiem bywa horrendalnie droga

  Barbara Wicher

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pożyczka na dowód, bez zaświadczenia o dochodach, bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej, prosta procedura, którą załatwi za nas pośrednik, dowolny czas spłaty, a to wszystko w kilka minut...
  Tak w skrócie wyglądają oferty wielu instytucji finansowych oferujących pożyczki pozabankowe. Oczywiście, za załatwienie za nas wszystkich formalności, podczas gdy my nawet nie musimy się ruszać z domu, trzeba będzie słono zapłacić. Horrendalnie wysokie koszty pożyczki to jednak nie jedyny problem, na jaki możemy się natknąć, korzystając z tego typu ofert. Wielu przedsiębiorstwom nie chodzi bowiem o to, by klient spłacił (nawet z sięgającymi 70 proc. odsetkami) pożyczkę, lecz by płacił ją jak najdłużej. Nie raz zaciągając kolejne pożyczki na spłatę pierwszej.

  Pożyczka to nie kredyt


  Instytucje finansowe od banków różnią się tym, że nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego ani przepisom prawa bankowego. Pożyczają ze środków własnych, a nie jak banki z depozytów wniesionych przez innych klientów. Pożyczki pozabankowe regulowane są przez przepisy kodeksu cywilnego. Umowa pożyczki w odróżnieniu od umowy kredytu nie musi zawierać terminu zwrotu środków finansowych, a kwota przekazywana przez pożyczkodawcę staje się własnością pożyczkobiorcy (bank pieniądze oddaje do dyspozycji). Pożyczając pieniądze, nie trzeba też określać celu, na jaki je wydamy.


  Szybka decyzja, wielkie odsetki


  Szybkie pożyczki z praktycznie żadnymi wymaganiami są kojarzone przede wszystkim z brytyjską instytucją finansową Provident. Pod koniec ubiegłego roku ta firma miała 856 tys. klientów i udzieliła w tym czasie ponad 1,5 mld zł pożyczek. Firma pożycza z własnego kapitału, a zasłynęła obsługą w domu i tygodniowymi ratami. Niestety, taka wygoda sporo kosztuje.

  Przykład
  Pożyczamy tysiąc złotych w Providencie i deklarujemy 34 zł spłaty co tydzień.
  Okres spłaty: 52 tygodnie.
  Koszt pożyczki: 299,4 zł (ubezpieczenie: 142,24 zł, opłata przygotowawcza: 57,1 zł, oprocentowanie: 100,06 zł).
  Opłata za obsługę domową: 468,6 zł.
  RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania): 71,4 proc.
  Całkowita kwota pożyczki do spłaty: 1,768 tys. zł.

  Ekspresowa gotówka


  Choć zmuszono Provident do ujawnienia rzeczywistych kosztów kredytu, to klientów tej firmie nie ubyło. Zapewne dzięki bardzo małym wymaganiom, które musi spełnić pożyczkobiorca.

  By skutecznie ubiegać się o pieniądze, wystarczy mieć dowód osobisty, dokument poświadczający dane teleadresowe, a tylko w wyjątkowych wypadkach pośrednik zażąda zaświadczenia o dochodach. Uzyskanie pożyczki jest dość szybkie - w ciągu 24 godzin od zgłoszenia przedstawiciel firmy kontaktuje się z potencjalnym klientem i uzgadnia termin spotkania. W ciągu dwóch dni przywozi gotówkę.

  Jeśli korzystamy po raz pierwszy z usług Providenta, to firma pożyczy nam od 300 do 1,5 tys. zł, dla najwytrwalszych klientów ma nawet 7 tys. zł. Minusem jest jednak brak możliwości wcześniejszej spłaty lub rezygnacji z nich.

  Szybkość Providenta przebił Sygma Bank Polska. W swej ofercie deklaruje, że jeśli tylko dana osoba wypełni formularz wniosku, to skontaktuje się z nią konsultant, a decyzję kredytową dostanie telefonicznie w ciągu 10 minut. Niezbędne dokumenty bank prześle pocztą. Oferta Halogotówka skierowana jest do osób, których dochody przekraczają już 500 zł. Wystarczy zdeklarować spłatę 35 zł miesięcznie, by móc pożyczyć nawet 50 tys. zł, przy okresie kredytowania do 48 miesięcy.
  1 »

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oferta pożyczki

  45346 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

  Witaj,


  My name is Mr Leo podpisania udzielają kredytów i pożyczek na niskim oprocentowaniu w wysokości 3% były mucg którzy potrzebują pożyczki powinna skontaktować się z nami w...rozwiń całość

  Witaj,


  My name is Mr Leo podpisania udzielają kredytów i pożyczek na niskim oprocentowaniu w wysokości 3% były mucg którzy potrzebują pożyczki powinna skontaktować się z nami w maxwell.zarkhome@ Live.com uzyskać więcej informacji i nasz e-mail z kwota potrzebna jako pożyczki i kredyty Czas trwaniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SkoczNaBank.pl

  edzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

  Dokladnie tutaj: http://www.skocznabank.pl/cala-prawda-o-tej-instytucji-parabankowej/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SkoczNaBank.pl

  edzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Czytalem to kilka tygodni temu na SkoczNaBank.pl ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo