Wolsztyn: Dlaczego padły ryby w Szarce?

  Wolsztyn: Dlaczego padły ryby w Szarce?

  Danuta Rzepa

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W rzece Szarce przepływającej przez centrum Chobienic strażacy wyłowili kilkadziesiąt kilogramów śniętych ryb. Wśród nich były również dorodne szczupaki i węgorze.
  Na długości około 500 m rzeki sprawdzono czy nie doszło do awarii lub zrzutu substancji chemicznej. Po konsultacjach z dyżurnym Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lesznie pobrano próbki wody do badania. Są już znane wstępne wyniki. Dzisiaj zostaną pobrane kolejne próbki.

  - Stan wody nie odbiega od przeciętnego - mówi Lucyna Styczeń z działu monitoringu WIOŚ w Lesznie. - Niewielkie zanieczyszczenia są raczej pochodzenia bytowego.
  Kolejne próbki będziemy pobierać już w poniedziałek, ale u ujścia Szarki do Jeziora Grójeckiego. Rzeka monitorowana jest na bieżąco. Wodę badamy raz w miesiącu i jak dotąd nie mieliśmy większych zastrzeżeń, co do jej jakości. Trudno w tej chwili stwierdzić, co było przyczyną śnięcia ryb. Na przyduchę jest stanowczo za wcześnie.

  - Wizualnie woda jest bardzo czysta - mówi Jan Utrata, radny powiatowy z Chobienic. - Aż trudno uwierzyć, że padły w niej ryby i to takie sztuki. Kilka lat temu doszło do zanieczyszczenia rzeki, ale na innym odcinku.

  Rybacy podejrzewają, że do śnięcia ryb mogło dojść w wyniku działalności kłusowniczej lub jednorazowego zanieczyszczenia przez właścicieli upraw.

  - Nie tak dawno taki przypadek mieliśmy w jednym ze stawów w okolicach Siedlca - mówi przedstawiciel Społecznej Straży Rybackiej z Wolsztyna. - Rolnik wypłukał beczkę po opryskach i również doszło do śnięcia ryb. Zdarza się też, że kłusownicy stosują takie metody, w wyniku których część ryb pada. Wybierają tylko te, które przeżyją. Tak mogło być również w tym przypadku. Rzeka płynie, więc trudno stwierdzić, na jakim odcinku doszło do zanieczyszczenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo