Balet: Trzy razy Karłowicz

  Balet: Trzy razy Karłowicz

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trzy razy Karłowicz. Tak można nazwać wieczór baletowy, na który złożą się dwie premiery: "Pieśni", "Anna i Stanisław Oświecimowie oraz wznowienie "Powracających fal w choreografii Emila Wesołowskiego w nowej obsadzie.
  - Kiedy otrzymałem propozycję ułożenia choreografii do "Pieśni" Mieczysława Karłowicza, pomyślałem, że to jest niemożliwe - mówi Henryk Konwiński. - Zacząłem ich słuchać, wybrałem trzynaście i ułożyłem w pewną całość, starając się nie zasmucić publiczności. Próbowałem jedynie wydobyć bogactwo nastrojów, jakie w nich tkwią.

  - Dość długo realizowałam choreografie pozbawione fabuł, ale w skrytości marzyłam o opowiadaniu tańcem na scenie historii - zwierza się Beata Wrzosek.
  - Nie zdawałam sobie jednak sprawy, jaka to trudność. Dopiero w pracy uzmysłowiłam sobie, że oprócz choreografii muszę być jednocześnie reżyserem. Na szczęście m,ogłam liczyć na wsparcie autora libretta - Pawła Chynowskiego, który zgodził się na pewne zmiany i służył pomocą.

  Drugim problemem okazała się muzyka Karłowicza, która zaczęła w pewnym momencie stawiać opór. Na szczęście, Agnieszka Nagórka, kierownik muzyczny przedstawienia, okazała się znakomitym partnerem w tej pracy. Udało się nam pokonać różne przeszkody i możemy opowiedzieć o pięknej i nieszczęśliwej miłości oraz o nietolerancji.
  Henryk Konwiński i Beata Wrzosek deklarują, że odwołują się do techniki tańca demiklasycznego.

  Wieczór karłowiczowski wpisuje się w setną rocznicę tragicznej śmierci kompozytora, o którym Agnieszka Nagórka mówi, że zasłużył na większą sławę. Może ten wieczór stanie przepustką?
  Stefan Drajewski

  Stanisław i Anna Oświecimowie
  Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
  22 i 23 maja, piątek/sobota, godzina 19
  bilety: 20-60 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo