Sąd nad Grudniem '70 w Poznaniu

  Sąd nad Grudniem '70 w Poznaniu

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj przed poznańskim Sądem Okręgowym stanął 77-letni pułkownik Władysław Ł. Czternaście lat temu gdańska prokuratura oskarżyła go o to, że w grudniu 1970 r., jako dowódca 32. Budziszyńskiego Pułku Zmechanizowanego, wydał rozkaz strzelania do stoczniowców w Gdyni. Postawiła wówczas zarzuty łącznie 12 osobom.
  Cztery lata później proces przeniesiono z sądu w Gdańsku do Warszawy. Obecnie dobiega końca, ale na ławie oskarżonych pozostało sześć osób: Wojciech Jaruzelski, w 1970 r. minister obrony narodowej, Stanisław Kociołek - ówczesny wiceprezes Rady Ministrów i Tadeusz Tuczapski, wiceminister obrony narodowej oraz trzech byłych dowódców wojskowych. - Sprawa jest na tyle zaawansowana, że niebawem powinna się zakończyć - poinformował Wojciech Małek, rzecznik stołecznego sądu.


  Pozostałych oskarżonych, m.in. Władysława Ł., stan zdrowia wyłączył z warszawskiego procesu. Lekarze stwierdzili jednak ostatnio, że może on odpowiadać przed sądem - podczas rozpraw nie dłuższych niż 4 godziny i niedaleko domu.

  Dzisiaj proces Władysława Ł. miał się rozpocząć w Poznaniu. Stawił się nawet oskarżony, ale jego adwokat Zenon Marciniak poprosił o odroczenie rozprawy. Gdy sąd odrzucił wniosek, uzasadniony względami zdrowotnymi, adwokat ponowił go - tym razem motywując niedostatecznym przygotowaniem do obrony - miesiąc nie wystarczył na zapoznanie się ze 130 tomami akt sprawy.
  W tej sytuacji sąd odroczył rozprawę pułkownika do września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo