Człowiek orkiestra w Filharmonii Poznańskiej

  Człowiek orkiestra w Filharmonii Poznańskiej

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pianista, kompozytor, ale też... pisarz. Stephen Hough będzie gwiazdą dzisiejszego wieczoru w Filharmonii Poznańskiej.
  Najbardziej znany i lubiany jest I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego, ale obok niego istnieją jeszcze dwa takie koncerty tego kompozytora. Okazja do usłyszenia II i III Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego nadarzy się już dziś wieczorem w Auli UAM.

  Razem z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, którą poprowadzi Daniel Stabrawa wystąpi znakomity wirtuoz Stephen Hough. Koncert jest kolejną odsłoną cyklu "Gwiazdy światowych estrad", a w jego programie znajdzie się również Symfonia C dur KV 200 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

  Urodzony w Wielkiej Brytanii obywatel australijski Stephen Hough nazwany został przez recenzentów "Najbardziej perfekcyjnym pianistą" i "Wirtuozem, który wykonuje utwory, które wydają się nieosiągalne dla innych".

  Od momentu zdobycia I nagrody na konkursie Naumburg International Piano Competition w 1983 roku, Stephen Hough występuje z najbardziej znanymi amerykańskimi i europejskimi orkiestrami oraz daje recitale w najważniejszych salach koncertowych świata. Jego międzynarodowa działalność obejmuje m.in. koncerty z Berlin Philharmonic z Sir Simonem Rattle, z Orchestra of the Age of Enlightenment i Orchestra National, recitale w Londynie, Paryżu i tournée z recitalami w Australii. Artysta nagrywa dla wytwórni Hyperion, a wiele z jego nagrań zdobyło międzynarodowe nagrody, w tym tak prestiżowe jak Deutsche Schallplattenpreis i Diapason d'Or. Nie zabrakło też nominacji do nagrody Grammy.

  Co ciekawe dokonane w 2005 roku jego nagrania na żywo koncertów fortepianowych Rachmaninowa z Dallas Symphony pod dyrekcją Andrew Littona były najszybciej sprzedającymi się płytami w historii firmy Hyperion, a pochodzące z roku 1987 nagrania koncertów Hummla są dla firmy Chandos najlepiej sprzedającymi się płytami do dzisiaj. Jego najnowsze projekty to "Stephen Hough's Spanish Album" oraz nagranie wszystkich dzieł na fortepian i orkiestrę Piotra Czajkowskiego z Minnesota Orchestra pod dyrekcją Osmo Vänskä.

  Warto dodać, że Stephen Hough to także kompozytor i autor wielu książek. Jego zainteresowanie teologią doprowadziło do napisania wydanej dwa lata temu w USA i Kanadzie książki "The Bible as Prayer".


  Stephen Hough
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  piątek 22.05, godzina 19
  bilety: 15-40 zł
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo