Cztery dni jazzowych wspomnień

  Cztery dni jazzowych wspomnień

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przez cztery dni od poniedziałku do czwartku Poznań pełen będzie muzyki Krzysztofa Komedy, a także dźwięków wynikających z inspiracji jego twórczością.
  Nie lada uczta czeka w nadchodzących dniach poznańskich i nie tylko fanów jazzu, a szczególnie miłośników twórczości Krzysztofa Komedy. Przez cztery kolejne wieczory od poniedziałku trwać będzie festiwal "Komeda - pamięć - inspiracje". Jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy "Astigmatic". Wśród wykonawców znajdą się ci, którzy grali z poznańskim jazzmanem przed laty jak i młodzi muzycy, dla których jego twórczość stanowi inspirację. Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski czy Trio Marcina Wasilewskiego to postaci dobrze znane nie tylko miłośnikom jazzu.

  Na początek organizatorzy imprezy proponują spotkanie z mieszkającą od kilkunastu lat w Polsce, ale pochodzącą z Peterburga pianistką i kompozytorką Leną Ledoff.
  Razem z zespołem I Solisti di Varsovia - w poniedziałek o godzinie 19 w Scenie na Piętrze - przedstawi ona program "Inspiracje komedowskie na kwartet smyczkowy i fortepian solo". Zabrzmią jednak nie tylko improwizacje inspirowane twórczością Komedy, ale i Fryderyka Chopina.

  We wtorek o godzinie 20 standardy w Auli Nova, utwory własne oraz Krzysztofa Komedy zagra Trio Marcina Wasilewskiego. Oprócz lidera, pianisty tworzą go basista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Zespół ten znany również jako Simple Acoustic Trio od lat towarzyszy Tomaszowi Stańko. Dla słynnej wytwórni ECM nagrał z nim takie płyty jak "Soul Of Things", "Suspended Night" czy "Lontano". W ubiegłym roku firma ECM wydała ich własną płytę "January". Koncert Tria Marcina Wasilewskiego poprzedzą prowadzone przez jego członków warsztaty jazzowe, które rozpoczną się o godzinie 17.30.

  W środę, również o godzinie 20, warto będzie się wybrać do Sali Kameralnej CK Zamek. Międzynarodowa grupa Mack Goldsbury and The Polish Connection promować będzie tam swój krążek "Salt Miners Blues". Oprócz lidera, cenionego saksofonisty amerykańskiego w składzie tej grupy znaleźli się pianista Reggie Moore i trębacz Maciej Fortuna. Po tym występie około 21.30 zespół Macieja Fortuny zainauguruje w klubie Dragon jam session.

  Finałem festiwalu będzie w czwartek o godzinie 19 koncert, w którym, w Auli Nova, zagrają występujący przedlaty z Krzysztofem Komedą wibrafonista Jerzy Milian z młodą poznańską grupą Soundcheck oraz kierowana przez Stanisława Fijałkowskiego Orkiestra Festiwalowa, której solistami będą wokaliści Lora Szafran i Marek Bałata oraz saksofonista Zbigniew Namysłowski, którego fani Komedy pamiętają m.in. z nagrania legendarnej płyty "Astigmatic". Taka ilość wykonawców wysokiej klasy gwarantuje, że artystycznych emocji w festiwalowe dni nie zabraknie.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo