Operacja jelita prawie bez krwi

  Operacja jelita prawie bez krwi

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obserwowanie perfekcyjnie przeprowadzonej operacji to czysta przyjemność. Tak polscy chirurdzy komplementowali wczoraj prof. Conora Patricka Delaney'a z USA, który w Poznaniu zoperował troje pacjentów.
  Amerykański lekarz specjalizuje się w laparoskopowej chirurgii jelita grubego i tę metodę zademonstrował 20 profesorom i ordynatorom z polskich szpitali.
  - Jest prawdziwym autorytetem na świecie. Takich zabiegów przeprowadził już ponad tysiąc - mówi o koledze zza Oceanu prof. Piotr Krokowicz, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. To właśnie tam przeprowadzono pokazowe operacje.


  Nieprzypadkowo został wybrany właśnie ten poznański ośrodek kliniczny, który cieszy się pozycją krajowego lidera w operacjach jelita grubego. Nie ma kliniki o większym doświadczeniu. Tutaj operowani są pacjenci z całej Polski, u których wykrywa się nowotwory i choroby zapalne jelita. Operacje klasyczne, przeprowadzane techniką tradycyjną, wymagają wykonania ogromnego cięcia, które chirurgowi umożliwia dojście do właściwego miejsca. Tym razem do usunięcia ponadmetrowego jelita wystarczyły tylko cztery otwory o średnicy od 5 do 12 mm. Pierwszą pacjentką była 31-letnia kobieta, cierpiąca na uchyłkowatość jelita grubego (schorzenie zapalne). W jej przypadku cały zabieg polegający na wycięciu "zapalnego" odcinka okrężnicy i zszywaniu trwał zaledwie półtorej godziny. Kolejna pacjentka, 36-letnia, u której wykryto wrzodziejące zapalenie jelita, pozbyła się problemu w równie krótkim czasie. Potem na stole operacyjnym pojawił się trzeci pacjent - mężczyzna cierpiący na raka. I w tym przypadku operacja zakończyła się sukcesem.

  - Profesor Delaney nie wykonuje ani jednego zbędnego ruchu, wszystko u niego jest celowe i precyzyjne - komentował jeden z chirurgów wpatrzonych w monitor, na którym widać cały przebieg operacji.

  - Tutaj technika jest najważniejsza, a w tym wykonaniu to niemal operacja bezkrwawa - dorzucił dr hab. Przemysław Pyda, chirurg ze Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zawsze można.

  tej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  Bez krwi zawsze można,tylko trzeba chcieć myśleć o dobru pacjenta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ***

  kkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  Post usunięty za złamanie regulaminu forum.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo