Klempicz: O elektrownie jądrową trzeba powalczyć

  Klempicz: O elektrownie jądrową trzeba powalczyć

  Ewa Auer

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Już ponoć 19 gmin zabiega o lokalizację na ich terenie pierwszej w kraju elektrowni atomowej, która według planów rządowych miałaby zacząć pracować już w 2020 roku. Wśród nich, jak na razie, nie ma jednak gminy Lubasz, w której znajduje się sołectwo Klempicz, miejscowość, gdzie ponad 20 lat temu przygotowywano już teren do budowy elektrowni atomowej.
  Pilscy politycy, w tym Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, uważa, że to nadal dobre miejsce i nie kryje, że władze gminy też powinny na rzecz budowy elektrowni lobbować. Kłopot jednak w tym, że władze gminy, podobnie jak mieszkańcy wsi Klempicz, uchwały żadnej podejmować nie chcą, dopóki nie spotkają się z fachowcami, którzy wyjaśnią, jak duży to będzie obiekt i jakie zagrożenia za sobą niesie.


  - Jak dotąd odbyliśmy tylko spotkania z politykami, o konkretach mowy nie było - mówi Jan Graczyk, wójt gminy Lubasz.

  Adam Furier, sołtys Klempicza, twierdzi podobnie, choć zapewnia, że dzisiaj mieszkańcy wsi nie boją się już elektrowni. A. Szejnfeld zdradza więc więcej szczegółów.

  - Wkrótce ma być powołany pełnomocnik rządu do rozwoju energii jądrowej. Wydajność elektrowni ma być dwa razy większa od tej, którą planowano w Klempiczu w latach 80. Docelowo jej moc ma wynieść 3200 MW.

  Przy budowie elektrowni pracować ma około 1000 osób. Chodzi nie tylko o sam obiekt, ale także o budowę ponad 500 km linii energetycznej, rozbudowę 7 stacji rozdzielczych.

  - Władze Lubasza nie powinny dłużej czekać. Ich oficjalne stanowisko może być pomocne - dodał poseł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo