Złotów: Protestują przeciwko reformie szkół zawodowych

  Złotów: Protestują przeciwko reformie szkół zawodowych

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rzemieślnicy z Wielkopolski protestują przeciwko reformie szkół zawodowych. Uważają, że jeśli zostanie ona utrzymana w proponowanym kształcie, to doprowadzi do braku wykwalifikowanych fachowców na rynku pracy.
  Cech Rzemiosł Różnych ze Złotowa wysłał w tej sprawie list do rządu. Rzemieślnikom nie podoba się kilka pomysłów proponowanych przez resort edukacji. Według rzemieślników wprowadzanie w pierwszym roku nauki w liceach, technikach i zawodówkach tego samego programu, bez praktycznej nauki zawodu, jest nieporozumieniem.

  Krytykują również pomysł, aby osoby, które nie zdobyły promocji do 2 klasy w liceum lub technikum przechodziły do zawodówki.
  Rzemieślnicy twierdzą, że z jednej strony jest to obniżanie rangi szkół zawodowych, a z drugiej może doprowadzić do tego, że pracodawcy nie będą dalej zainteresowani kształceniem przy-szłych hydraulików, mechaników czy murarzy.

  - Polscy fachowcy cieszący się uznaniem w Europie, przy utrzymaniu obecnych trendów nie będą mieli następców - podsumowuje założenia reformy dr Krzysztof Bondyra, socjolog z UAM, który był koordynatorem badań "Wielkopolskie rzemiosło wobec instytucji rynku pracy".

  Nad reformą zawodówek chce również pracować sejmowa komisja ds. edukacji. - Chciałabym, aby wyjazdowe spotkanie komisji w tej sprawie odbyło się w Poznaniu, gdzie z Izbą Rzemieślniczą omówilibyśmy najlepsze rozwiązania dla kształcenia zawodowego - mówi Krystyna Łybacka, posłanka SLD i była minister edukacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo