Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mają zastrzeżenia do odbioru śmieci. GOAP proponuje zmiany

Anna Solak
GOAP podsumował trwające od pół roku konsultacje społeczne. W najbliższym czasie nastąpią zmiany w regulaminie gospodarowania odpadami.
GOAP podsumował trwające od pół roku konsultacje społeczne. W najbliższym czasie nastąpią zmiany w regulaminie gospodarowania odpadami. archiwum polskapresse
Do końca lutego mają potrwać dalsze konsultacje społeczne, po których na nowo zostanie uchwalony regulamin wywozu odpadów dla aglomeracji poznańskiej. Proponowane przez GOAP zmiany to m.in. częstszy wywóz odpadów zmieszanych z osiedli i śródmiejskich kamienic

Poznaniacy skarżą się, że zmiany gospodarowaniu odpadami są niekorzystne. Nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno...
Uwagi można wciąż zgłaszać - na stronie GOAP jest ankieta na ten temat do wypełnienia przez mieszkańców.

Do tej pory, w przypadku zabudowy wielorodzinnej, śmieci które nie podlegają segregacji były wywożone raz na 2 tygodnie. Po rozmowach z mieszkańcami GOAP zdecydował się zaproponować ich częstszy wywóz - uzależniony od potrzeb, ale nie rzadszy niż raz w tygodniu.

Inne zmiany, które będą brane pod uwagę to np. przyznanie 6 worków miesięcznie na odpady zielone mieszkańcom domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś przekroczy tę ilość, worki będą zabierane za dodatkową opłatą.

Póki co zmianie nie ulegnie u nich odbiór odpadów selektywnych. Mają być wywożone tak jak do tej pory, czyli raz w miesiącu. Według części mieszkańców to zbyt rzadko. Skarżą się, że śmieci muszą przechowywać w garażach i piwnicach.

GOAP przyznaje, że po Nowym Roku takie skargi rzeczywiście mogły być uzasadnione. Harmonogram wywozu opiera się na roku kalendarzowym, zatem w niektórych rejonach (np. Szczepankowie) ostatni raz śmieci zostały odebrane na początku grudnia, a kolejny wywóz zaplanowano dopiero na koniec stycznia.

- To zgodne z regulaminem, ale faktycznie niepraktyczne - mówi Krzysztof Jończyk, zastępca dyrektora GOAP-u. - Dlatego będziemy przyjmować i uwzględniać wszelkie tego typu sygnały - zapowiada.

Sam dyrektor, Przemysław Gonera potwierdza, że GOAP już planuje pewne zmiany, ale chce je nadal konsultować z mieszkańcami. W tym celu zaplanował cykl spotkań i internetową ankietę.
- Weźmiemy pod uwagę wszystkie opinie, ale te skrajne oczywiście będziemy musieli odrzucać - mówi.

Na 18 lutego GOAP zapowiedział spotkanie w formie "okrągłego stołu" na które może przyjść każdy i wypowiedzieć się na temat śmieci.

Od 19 lutego rozpocznę się debaty tematyczne - o zasadach gospodarowania odpadami dowiedzą się mieszkańcy domków jednorodzinnych, bloków i domków rekreacyjnych oraz administratorzy budynków niezamieszkałych.

Cały czas GOAP weryfikuje, kto nie wypełnił deklaracji śmieciowej lub nie reguluje płatności w terminie i nalicza kary. Do tej pory do ich zapłaty zostało wezwanych ok. 12 tys. osób.

Co do wątpliwości, kto był zobowiązany złozyć deklarację w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach użytkowych należących do spółdzielni, GOAP jednoznacznie odpowiada:

- Zgodnie z ustawą oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości, a więc zarówno przedsiębiorcy jak i mieszkańcy, zobowiązani są złożyć deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski