Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica PeWuKi na terenie MTP

Elżbieta Sobańska
Goście oglądali eksponaty na wystawie, którą wspólnie zorganizowały Międzynarodowe Targi Poznańskie i „Polska Głos Wielkopolski”
Goście oglądali eksponaty na wystawie, którą wspólnie zorganizowały Międzynarodowe Targi Poznańskie i „Polska Głos Wielkopolski” G. Dembiński
W 1929 roku prezydent Ignacy Mościcki uroczyście otwierał Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu, przecinając wstęgę przy wejściu na jej teren. W sobotę, 80 lat później, dokładnie w rocznicę otwarcia Wystawy, ten gest powtórzył prezydent Ryszard Grobelny, symbolicznie rozpoczynając obchody jubileuszu PeWuKi.

W Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadziło się 200 zaproszonych gości, w tym władze Poznania, wielkopolscy parlamentarzyści oraz rektorzy poznańskich uczelni i przedstawiciele środowiska kulturalnego.

- Było to wydarzenie o nieporównywalnej obecnie skali. Z PeWuKą mogłoby się jedynie równać zorganizowanie w Poznaniu Wystawy Światowej Expo - mówi Przemysław Trawa, prezes MTP.
Kiedy w 1926 roku władze krajowe i prezydent Poznania Cyryl Ratajski podejmowali się wyzwania, chciano w ten sposób pokazać potencjał gospodarczy, kulturalny i naukowy odradzającej się Polski, zwłaszcza wobec niechętnych jej sąsiadów. Zdaniem prezydenta Grobelnego, po 80 latach Polacy o swoim znaczeniu muszą przekonać nie tyle inne państwa, co siebie samych.

- Teraz musimy udowadniać, że jesteśmy krajem nowoczesnym, atrakcyjnym i wartym odkrywania. Zbyt rzadko Polacy dostrzegają, że tego typu wydarzenia nie mają charakteru lokalnego, lecz narodowy - mówi prezydent. - PeWuKa najwięcej wątpiących w jej sens miała właśnie w Poznaniu. A to dlatego, że błędnie podchodzimy do zaangażowania w takie imprezy. Nie chodzi o ulice czy budynki, które dzięki nim powstaną, ale o pokazanie jedności mieszkańców.

W sobotę otwarto też wystawę "Powszechna Wystawa Krajowa 1929. Tu narodził się międzynarodowy Poznań", którą wspólnie przygotowały "Polska Głos Wielkopolski" i MTP. Można na niej zobaczyć pamiątki związane z PeWuKą, w tym papierośnice, kieliszki, medale i odznaki, a także Wielką Księgę Radiową czy porcelanową Wieżę Górnośląską.

Na ekspozycji są przedmioty, które przedstawialiśmy na naszych łamach. Często kryją one w sobie ciekawe historie, jak musztardówka i dyplom uznania dla Fabryki Musztardy, którą poznański właściciel Zakładów Naprawy Maszyn Rolniczych Karol Strzyż założył, gdy rolnicy z braku pieniędzy za naprawę płacili mu gorczycą.

Wystawę można oglądać w Holu Wschodnim MTP (od ul. Głogowskiej) do 19 czerwca, w godz. 10-18. Wstęp poza dniami targowymi jest bezpłatny.

Jubileuszowi towarzyszy nietypowa ekspozycja, składająca się z 11 wielkoformatowych wydruków, z których najbardziej imponujący mierzy ponad 35 metrów szerokości. To największa zrealizowana w centrum polskiego miasta galeria zewnętrzna, którą można oglądać na pawilonach MTP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski