80. rocznica PeWuKi na terenie MTP

  80. rocznica PeWuKi na terenie MTP

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W 1929 roku prezydent Ignacy Mościcki uroczyście otwierał Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu, przecinając wstęgę przy wejściu na jej teren. W sobotę, 80 lat później, dokładnie w rocznicę otwarcia Wystawy, ten gest powtórzył prezydent Ryszard Grobelny, symbolicznie rozpoczynając obchody jubileuszu PeWuKi.
  W Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadziło się 200 zaproszonych gości, w tym władze Poznania, wielkopolscy parlamentarzyści oraz rektorzy poznańskich uczelni i przedstawiciele środowiska kulturalnego.

  - Było to wydarzenie o nieporównywalnej obecnie skali. Z PeWuKą mogłoby się jedynie równać zorganizowanie w Poznaniu Wystawy Światowej Expo - mówi Przemysław Trawa, prezes MTP.

  Kiedy w 1926 roku władze krajowe i prezydent Poznania Cyryl Ratajski podejmowali się wyzwania, chciano w ten sposób pokazać potencjał gospodarczy, kulturalny i naukowy odradzającej się Polski, zwłaszcza wobec niechętnych jej sąsiadów. Zdaniem prezydenta Grobelnego, po 80 latach Polacy o swoim znaczeniu muszą przekonać nie tyle inne państwa, co siebie samych.

  - Teraz musimy udowadniać, że jesteśmy krajem nowoczesnym, atrakcyjnym i wartym odkrywania. Zbyt rzadko Polacy dostrzegają, że tego typu wydarzenia nie mają charakteru lokalnego, lecz narodowy - mówi prezydent. - PeWuKa najwięcej wątpiących w jej sens miała właśnie w Poznaniu. A to dlatego, że błędnie podchodzimy do zaangażowania w takie imprezy. Nie chodzi o ulice czy budynki, które dzięki nim powstaną, ale o pokazanie jedności mieszkańców.

  W sobotę otwarto też wystawę "Powszechna Wystawa Krajowa 1929. Tu narodził się międzynarodowy Poznań", którą wspólnie przygotowały "Polska Głos Wielkopolski" i MTP. Można na niej zobaczyć pamiątki związane z PeWuKą, w tym papierośnice, kieliszki, medale i odznaki, a także Wielką Księgę Radiową czy porcelanową Wieżę Górnośląską.

  Na ekspozycji są przedmioty, które przedstawialiśmy na naszych łamach. Często kryją one w sobie ciekawe historie, jak musztardówka i dyplom uznania dla Fabryki Musztardy, którą poznański właściciel Zakładów Naprawy Maszyn Rolniczych Karol Strzyż założył, gdy rolnicy z braku pieniędzy za naprawę płacili mu gorczycą.

  Wystawę można oglądać w Holu Wschodnim MTP (od ul. Głogowskiej) do 19 czerwca, w godz. 10-18. Wstęp poza dniami targowymi jest bezpłatny.

  Jubileuszowi towarzyszy nietypowa ekspozycja, składająca się z 11 wielkoformatowych wydruków, z których najbardziej imponujący mierzy ponad 35 metrów szerokości. To największa zrealizowana w centrum polskiego miasta galeria zewnętrzna, którą można oglądać na pawilonach MTP.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo